wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-08| GIS, Mapy, Ludzie, Imprezy

Jubileusz dr. Marka Baranowskiego

60-lecie urodzin obchodzi dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii dr Marek Baranowski.


Jubileusz dr. Marka Baranowskiego
Z tej okazji w IGiK odbyła się 6 maja skromna uroczystość. Przebieg kariery zawodowej i osiągnięcia zawodowe Marka Baranowskiego przedstawił prof. Andrzej Ciołkosz, zastępca dyrektora ds. naukowych IGiK.

Na uroczystość przybyli m.in.: wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, przewodniczący Rady Naukowej IGiK prof. Bogdan Ney, dziekan Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW prof. Andrzej Lisowski, prezes Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej prof. Jerzy Gaździcki, prezes Intergraph Polska Robert Widz, wiceprezes WPG S.A. Jacek Uchański. Obecni byli także pracownicy instytutu oraz współpracownicy jubilata.

Dr Marek Baranowski (na fot. po lewej) jest absolwentem Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego (1973 r.). Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Zakładzie Informatyki Geodezyjnej i Kartograficznej Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie. Rok później przeszedł do Centrum Informatycznego Geodezji i Kartografii (CIGiK), gdzie był kolejno: asystentem, starszym asystentem i adiunktem. W 1980 r. uzyskał stopnień doktora nauk technicznych za rozprawę na temat problemów automatyzacji procesu sporządzania średnioskalowych map tematycznych.
W 1981 r. przebywał w Bagdadzie w tamtejszym Geodezyjnym Centrum Obliczeniowym, gdzie pełnił funkcję eksperta ds. oprogramowania, był także współautorem raportu na temat modernizacji mapy Bagdadu, równolegle prowadził wykłady z kartografii matematycznej (ponownie wykładał tam w 1985 r.).

W 1983 r. został zastępcą dyrektora CIGiK. Z chwilą likwidacji Centrum (1988 r.) powrócił do IGiK, gdzie był adiunktem, a później głównym specjalistą. Kierował Pracownią Systemów Informacji Przestrzennej (od 1991 r. – Zakład Systemów Informacji Przestrzennej). Od 1991 r. pełnił równolegle funkcję dyrektora Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID (uruchomionego w 1991 r. w siedzibie IGiK). W latach 1986-92 prowadził także zajęcia z kartografii komputerowej i matematycznej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz w Katedrze Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego.
W 2000 roku odszedł z IGiK i skupił się na pracy w UNEP/GRID. W czerwcu 2008 roku został dyrektorem Instytutu Geodezji i Kartografii (wygrał konkurs na to stanowisko).

Marek Baranowski specjalizuje się w opracowaniu i zastosowaniach systemów informacji przestrzennej oraz kartografii komputerowej. W latach 1993-96 kierował projektem Corine, jest współautorem modelu koncepcyjnego systemu informacji przestrzennej w Polsce realizowanego przez IGiK na zlecenia PAN, nadzorował projekt budowy bazy danych geograficznych dla 14 krajów zlewni morza Bałtyckiego, był koordynatorem projektu EuroGlobalMap realizowanego przez organizację Eurogeographics, był inicjatorem i współtwórcą Bazy Danych Ogólnogeograficznych zrealizowanej na zamówienie GUGiK, kierował także zespołem ds. utworzenia krajowego profilu metadanych.

Jest laureatem Nagrody I stopnia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie geodezji i kartografii” za opracowanie map Atlasu Rzeczpospolitej. Autor 90 publikacji naukowych, członek Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej i współzałożyciel Stowarzyszenia Kartografów Polskich.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
fryzjer Panowie jesteście VIP-ami a fryzury !!!!no sami zobaczcie.
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS