|2010-07-05|
Imprezy
Piknik w Borowej Górze
80-lecie utworzenia obserwatorium astronomicznego w Borowej Górze było okazją do zapoznania się zarówno z supernowoczesnym precyzyjnym grawimetrem A-10 wartym milion złotych, jak i zabytkowym, ale wciąż pracującym instrumentem przejściowym Zeissa z 1951 r.
W 1928 r. staraniem Ministerstwa Robót Publicznych rozpoczęto budowę obserwatorium w Borowej Górze k. Warszawy. Pierwsze pomiary wykonane w 1929 roku polegały na porównaniu czasu między Borową Górą a obserwatorium astronomicznym w Paryżu.
Najważniejszym miejscem na terenie obserwatorium jest punkt przyłożenia elipsoidy Bessela (1842) do geoidy dający początek układu współrzędnych znanego pod nazwą „Borowa Góra". Punkt ten leżał na przecięciu dwóch łańcuchów (południkowego i równoleżnikowego) czterorzędowej sieci triangulacyjnej zakładanej w latach 1927-1939. Pierwszy murowany budynek oddano jednak do użytku w Borowej Górze dopiero w 1937 roku. Zniszczone w czasie wojny obserwatorium (była tu żwirownia) w 1945 r., przejął Główny Urząd Pomiarów Kraju (dzisiaj GUGiK), a w 1952 znalazło się ono w strukturach Geodezyjnego Instytutu Naukowo-Badawczego (IGiK). W latach 60. i 70. w Borowej Górze prowadzono m.in. prace w ramach międzynarodowego programu badania nieregularności ruchu obrotowego Ziemi. Od 1999 r. jednostka nosi nazwę „obserwatorium geodezyjno-geofizyczne".
Dzisiaj zlokalizowane są tutaj m.in. dwie stacje permanentne GNSS (BOGI, BOGO), laboratorium grawimetryczne do pomiarów absolutnych, stacja pomiarów geomagnetycznych a także baza do kalibracji dalmierzy.
Na spotkanie (2 lipca) przybyli m.in.: dyr. Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK Jerzy Zieliński, burmistrz Serocka Sylwester Sokolnicki, dyrektor Instytutu Fizyki PAN prof. Robert Gałązka, wiceprezes SGP Jan Łopaciuk, przedstawiciele obserwatoriów w Lamkówku i Józefosławiu, CBK oraz pracownicy IGiK. Gospodarzami byli kierujący obserwatorium dr Jan Cisak oraz dyrektor IGiK dr Marek Baranowski (obaj na zdjęciu u samej góry). W czasie pikniku pracownicy obserwatorium oprowadzali gości po obiektach, można było obejrzeć nie tylko punkt „Borowa Góra", odbiorniki GPS i rubidowe zegary, ale także dowiedzieć, co obecnie robi się w obserwatorium.
Więcej zdjęć w Fotogalerii
Jerzy Przywara
|