wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-07-05| Imprezy

Piknik w Borowej Górze

80-lecie utworzenia obserwatorium astronomicznego w Borowej Górze było okazją do zapoznania się zarówno z supernowoczesnym precyzyjnym grawimetrem A-10 wartym milion złotych, jak i zabytkowym, ale wciąż pracującym instrumentem przejściowym Zeissa z 1951 r.


Piknik w Borowej Górze

W 1928 r. staraniem Ministerstwa Robót Publicznych rozpoczęto budowę obserwatorium w Borowej Górze k. Warszawy. Pierwsze pomiary wykonane w 1929 roku polegały na porównaniu czasu między Borową Górą a obserwatorium astronomicznym w Paryżu.

Najważniejszym miejscem na terenie obserwatorium jest punkt przyłożenia elipsoidy Bessela (1842) do geoidy dający początek układu współrzędnych znanego pod nazwą „Borowa Góra". Punkt ten leżał na przecięciu dwóch łańcuchów (południkowego i równoleżnikowego) czterorzędowej sieci triangulacyjnej zakładanej w latach 1927-1939. Pierwszy murowany budynek oddano jednak do użytku w Borowej Górze dopiero w 1937 roku. Zniszczone w czasie wojny obserwatorium (była tu żwirownia) w 1945 r., przejął Główny Urząd Pomiarów Kraju (dzisiaj GUGiK), a w 1952 znalazło się ono w strukturach Geodezyjnego Instytutu Naukowo-Badawczego (IGiK). W latach 60. i 70. w Borowej Górze prowadzono m.in. prace w ramach międzynarodowego programu badania nieregularności ruchu obrotowego Ziemi. Od 1999 r. jednostka nosi nazwę „obserwatorium geodezyjno-geofizyczne".

Dzisiaj zlokalizowane są tutaj m.in. dwie stacje permanentne GNSS (BOGI, BOGO), laboratorium grawimetryczne do pomiarów absolutnych, stacja pomiarów geomagnetycznych a także baza do kalibracji dalmierzy.

Na spotkanie (2 lipca) przybyli m.in.: dyr. Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK Jerzy Zieliński, burmistrz Serocka Sylwester Sokolnicki, dyrektor Instytutu Fizyki PAN prof. Robert Gałązka, wiceprezes SGP Jan Łopaciuk, przedstawiciele obserwatoriów w Lamkówku i Józefosławiu, CBK oraz pracownicy IGiK. Gospodarzami byli kierujący obserwatorium dr Jan Cisak oraz dyrektor IGiK dr Marek Baranowski (obaj na zdjęciu u samej góry). W czasie pikniku pracownicy obserwatorium oprowadzali gości po obiektach, można było obejrzeć nie tylko punkt „Borowa Góra", odbiorniki GPS i rubidowe zegary, ale także dowiedzieć, co obecnie robi się w obserwatorium.

Więcej zdjęć w Fotogalerii

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS