Niezawodny sprzęt, solidny dostawca
Przez cały 2017 rok intensywnie pracowaliśmy nad poszerzeniem oferty i dopasowaniem jej do wymagań użytkowników. Efektem są dwie interesujące premiery sprzętowe oraz duża aktualizacja programu do generowania raportów z pomiaru.
Japońska perfekcja w każdym detalu
Pierwszą nowością jest Pentax G6Ti – najnowszy model znanego, japońskiego producenta. Choć został wprowadzony do sprzedaży dopiero w październiku 2017 r., już cieszy się dużą popularnością. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę jakość wykonania tego odbiornika, nienaganną pracę w trudnym terenie oraz przystępną cenę.
Sercem modelu Pentax G6Ti jest znana i sprawdzona płyta Trimble BD930 pozwalająca na wyznaczanie pozycji w trybie RTK z dokładnością 8 mm + 1 ppm w poziomie i 15 mm + 1 ppm w pionie. Cechą charakterystyczną nowego odbiornika jest czerwona obudowa wykonana z wytrzymałego stopu magnezu i aluminium. Zwiększa ona ochronę wnętrza urządzenia i czyni je odpornym na upadek z wysokości nawet 2 metrów.
G6Ti może pracować na dwóch bateriach jednocześnie, co zmniejsza częstotliwość ich wymiany, poprawiając tym samym komfort pracy. Dzięki dwóm gniazdom akumulatory można zmieniać bez konieczności przerywania pracy i ponownej inicjalizacji pomiaru.
Skoro mowa o inicjalizacji, również w tym zakresie Pentax ma się czym pochwalić. Chodzi o reset filtrów RTK, czyli możliwość zerwania inicjalizacji i ponowne wyznaczenie pozycji przez naciśnięcie jednego przycisku. To bardzo przydatne przy podwójnej kontroli współrzędnych punktu, np. osnowy.
Ogromną zaletą tego odbiornika jest wbudowany czujnik wychylenia pozwalający na bezpośredni pomiar punktów, które do tej pory były mierzone np. za pomocą ruletki i wcięcia liniowego (głównie narożniki budynków, ale również ogrodzenia, słupy czy wnętrza studzienek kanalizacyjnych).
W standardzie i bez żadnych dodatkowych aktualizacji Pentax G6Ti odbiera sygnały systemów GPS, GLONASS, BeiDou oraz Galileo. Ten ostatni już w niedalekiej przyszłości stanie się w pełni operacyjny, co będzie miało znaczny wpływ na wygodę pracy i możliwości pomiarowe odbiorników satelitarnych.
Model G6Ti wyposażony jest w nadawczo-odbiorcze radio UHF, dzięki czemu instrument odbierze i prześle poprawkę drogą radiową, również do sprzętu innych marek. Klienci doceniają także wbudowaną antenę GSM umożliwiającą rozpoczęcie pracy od razu po przyjeździe na miejsce pomiaru, wbudowany modem 3.5G odbierający poprawki tam, gdzie inne modemy odmawiają współpracy, oraz niedużą i stylową walizkę.
Napakowany technologią
Kolida K5Plus+ to druga nowość z ubiegłego roku będąca rozszerzeniem modelu K5Plus o nowe i unikatowe funkcje. Jedną z nich jest radio repeater. Niewątpliwą zaletą pomiarów RTK z wykorzystaniem dwóch odbiorników – bazowego i ruchomego – jest to, że są one niezależne od sieci komórkowych. Ponadto ze względu na wielokrotnie krótsze wektory pomiary są dokładniejsze niż te wykorzystujące np. ASG-EUPOS. Mają one jednak ogromną wadę – możliwość ich wykonywania jest ograniczona do małego obszaru ze względu na przeszkody terenowe (drzewa, wzniesienia) oraz krótki zasięg radia UHF. Wbudowany radio repeater pozwala na przedłużenie tego zasięgu. K5Plus+ za pomocą fal radiowych odbiera bowiem i przekazuje dalej poprawkę z odbiornika bazowego.
Jeszcze ciekawsza jest technologia SuperRTK. Za pomocą wbudowanego routera Kolida K5Plus+ przez radio przekazuje do nieograniczonej liczby instrumentów poprawki otrzymywane przez internet. Oznacza to, że wiele odbiorników może mierzyć (także w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci komórkowej), wykorzystując tylko jedną poprawkę z odbiornika pozostającego w zasięgu sieci. Co istotne, podając poprawkę dalej, K5Plus+ jednocześnie przez cały czas pracuje jako odbiornik ruchomy. Dla użytkowników starszych modeli K9-T wyposażonych w radio UHF ważna będzie informacja, że K5Plus+ współpracuje również z nimi.
Zasada działania funkcji radio router i radio repeater w odbiorniku GNSS Kolida
Instrument jest ponadto wyposażony w czujniki wychylenia, które na bieżąco kompensują odchylenia tyczki od pionu, i – podobnie jak opisywany wcześniej Pentax G6Ti – umożliwia pomiar punktów niedostępnych bez ruletki czy dalmierza ręcznego.
Należy dodać, że ten innowacyjny odbiornik jako jeden z niewielu na rynku posiada modem 4G LTE odbierający poprawki przez wbudowaną antenę.
Ponadto Kolida K5Plus+ za pomocą specjalnych komunikatów głosowych informuje użytkownika o zmianie statusu rozwiązania, co stanowi dodatkową skuteczną ochronę przed wykonaniem pomiaru w złych warunkach. Z kolei komunikacja z odbiornikiem może odbywać się nawet za pomocą wiadomości SMS – w ten sposób można zmieniać tryby i parametry pracy, a odbiornik w trybie bazowym może ostrzec, że został przesunięty.
Wybierz swój ulubiony soft
Wraz z odbiornikiem satelitarnym oferujemy szeroki wybór oprogramowania pomiarowego. Nasze instrumenty współpracują z najpopularniejszymi aplikacjami, takimi jak: Microsurvey FieldGenius, Carlson SurvCE czy polski RTK PowerGPS, a także z programami specjalistycznymi, jak choćby mLas Inżynier szeroko wykorzystywany przez Lasy Państwowe.
Dlaczego Geopryzmat?
Jesteśmy obecni na rynku od 1992 roku, czyli już ponad 25 lat! Wypracowana przez lata stabilna pozycja to pewność, że klient otrzyma od nas pomoc, kiedykolwiek będzie jej potrzebował. Nie ma obaw, że znikniemy z rynku.
Uważnie wsłuchujemy się w oczekiwania klientów, dostarczając im coraz lepsze rozwiązania, czego przykładem jest niedawna aktualizacja naszego autorskiego programu do generowania raportów dla ODGiK. Nasz raport zapewnia kompletne statystyki pomiarów, a także prezentuje zestawienia punktów obliczanych z wcięć liniowych oraz uśrednianych. Ostatnio dodaliśmy w nim wyczekiwaną funkcję porównania współrzędnych punktu wytyczonego ze współrzędnymi projektowanymi. To z pewnością jeden z najlepszych tego typu programów na rynku.
Nasz autoryzowany serwis działa szybko i sprawnie, dbając o to, by klient nie ponosił strat spowodowanych brakiem możliwości wykonywania pomiarów. W przypadku dłuższych napraw gwarantujemy wypożyczenie sprzętu zastępczego. Dbamy również o portfel klienta, oferując tanie części i zamienniki oryginalnych komponentów.
Pora pochwalić się wynikami naszego corocznego badania satysfakcji klientów. W grudniu 2017 r. aż 99% ankietowanych (wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do roku poprzedniego) odpowiedziało, że są zadowoleni ze współpracy z naszą firmą. Setki geodetów nie mogą się mylić!
Tomasz Piegat (Geopryzmat)
|