Anna Wardziak
Bez szkody dla geodezji
Wyniki rekrutacji na kierunki geodezyjne i pokrewne w roku akademickim 2022/2023. W raporcie ponownie przyglądamy się nie tylko kierunkom geodezyjnym, ale również geoinformacyjnym, geoinformatycznym i geomatycznym. Studia I stopnia na kierunkach geodezyjnych rozpoczęło w sumie 1915 osób, a na pokrewnych 468 osób.
Fot. Pixabay
|
• Kierunki geodezyjne minimalnie w górę
Trzeci rok z rzędu prezentujemy wyniki naboru na 4 kierunki inżynierskie nazywane przez nas geodezyjnymi: geodezja i kartografia (oferują je 23 uczelnie, w tym 6 niepublicznych), geodezja i kataster oraz inżynieria geoprzestrzenna (Wojskowa Akademia Techniczna), a także geodezja i planowanie przestrzenne (Politechnika Rzeszowska). Choć nabór na kierunki geodezyjne przeprowadzały w tym roku 23 uczelnie, uruchomiły je 22. Ponownie nie udało się to Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie (nieuwzględnionej w tabeli). Dla porządku warto zaznaczyć, że dwie uczelnie kształcące na kierunku geodezja i kartografia zmieniły nazwy. Akademia Morska w Szczecinie to obecnie Politechnika Morska, a Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie to Akademia Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej.
Wszystkie uczelnie planują rekrutację na studia II stopnia (magisterskie) stacjonarne dopiero na początku 2023 roku (...). Jest to związane z okresem trwania studiów inżynierskich (7 semestrów). Również na studia II stopnia niestacjonarne większość uczelni przeprowadza nabór w tym terminie, choć cztery placówki zrobiły to już latem (lecz tylko dwie z nich z powodzeniem, przyjmując łącznie 35 osób). Dlatego też skupiamy się tu na studiach I stopnia (inżynierskich). W październiku rozpoczęło je w sumie 1915 osób (wzrost zaledwie o 1,25% w porównaniu do ub.r.), w tym w trybie stacjonarnym – 1367, a niestacjonarnym – 548 (zwiększyła się jedynie liczba studiujących stacjonarnie). W tabeli w rubryce „kandydaci” – będącej miernikiem popularności kierunku na danej uczelni – podajemy liczbę kandydatów, którzy wskazali kierunek. Najwięcej chętnych do studiowania było na: Politechnice Warszawskiej (995 osób), Akademii Górniczo-Hutniczej (856) i Politechnice Gdańskiej (780). Z kolei pod względem liczby kandydatów na miejsce zdecydowanie prowadzi w tym roku UAM (9,1), na kolejnych miejscach są: PW (8,3) oraz PG (6,0)...
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|