wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2022, Nr 6 (325) |


• Rozmowa z dr. hab. Waldemarem Izdebskim, odwołanym GGK • Podpowiadamy, jak skutecznie testować dokładność odbiorników GNSS • Syntetyczne zobrazowania satelitarne pomocą w trenowaniu sztucznej inteligencji • Wojna w Ukrainie: detekcja pożarów na zobrazowaniach Sentinel-2 • Pilotaż mobilnego skanowania laserowego na ...

powrót

Olgierd Kempa

Dla cywilów i na front

Pomoc z Wrocławia trafia do geodetów w Ukrainie. Po dwóch miesiącach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji koordynowana przeze mnie akcja pomocy geodetom w Ukrainie nabrała rozpędu i chciałbym napisać o niej więcej. W relacji powracają koleżanki i koledzy z Ukrainy, których czytelnicy GEODETY zdążyli już poznać.

Autor artykułu dr Olgierd Kempa z dr. Anatolijem, prezydentem stowarzyszenia geodetów urządzeniowców rolnych Ukrainy, na granicy w Krościenku, 21 kwietnia
Autor artykułu dr Olgierd Kempa z dr. Anatolijem, prezydentem stowarzyszenia geodetów urządzeniowców rolnych Ukrainy, na granicy w Krościenku, 21 kwietnia

Wydział Gospodarki Przestrzennej Narodowego Uniwersytetu Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy w Kijowie (NUBiZNU), gdzie kształci się też geodetów, już przeszło 10 lat współpracuje z Wydziałem Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr), którego jestem pracownikiem. Pisałem o tym w artykule w GEODECIE 4/2022. (...)

• Zaczęło się od zdjęcia

Z obecnym dziekanem Wydziału Gospodarki Przestrzennej NUBiZNU prof. Tarasem [celowo pomijamy tu nazwiska bohaterów, aby nie narazić ich na niebezpieczeństwo – red.] poznaliśmy się około 2010 r. (...) Mniej więcej w tym samym czasie poznałem też prezydenta stowarzyszenia geodetów urządzeniowców rolnych Ukrainy dr. Anatolija, a następnie większość pracowników Wydziału Gospodarki Przestrzennej. Z częścią z nich nawiązałem przyjacielskie relacje.

24 lutego po rosyjskiej agresji na Ukrainę nasza znajomość zmieniła charakter. Początkowo były to głównie rozmowy i podtrzymywanie naukowców z Kijowa na duchu. Później za sprawą pojedynczej fotografii podjąłem z koleżankami i kolegami dodatkowe działania. Było to zdjęcie Tarasa i Anatolija z karabinami, wykonane w marcu br. po ich przystąpieniu do Obrony Terytorialnej (...). Zauważyliśmy, że na fotografii Taras nie ma kamizelki kuloodpornej. Telefony po znajomych i zaangażowanie wielu osób szybko przyniosły skutek – udało się zdobyć, poprzez firmę Impel, kamizelkę i kask. Jednocześnie okazało się, że mój kolega Arek Pawełek organizuje wyjazd z pomocą humanitarną do Kijowa. Szybka zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy na UPWr pozwoliła dopakować transport, który wyruszył 22 marca. (...)

• Nabieramy rozpędu

Jak to często bywa, wystarczy cisnąć kamyk, a ruszy lawina. Niedługo potem zgłosiła się do nas firma Less Mess Storage organizująca pomoc dla Ukrainy z Anglii. Naszym zadaniem było rozpakowanie tirów, segregacja i podział darów dla poszczególnych organizacji humanitarnych, a następnie przygotowanie transportów dla Arka Pawełka do dalszej drogi na Ukrainę...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS