Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2022, Nr 6 (325) |


• Rozmowa z dr. hab. Waldemarem Izdebskim, odwołanym GGK • Podpowiadamy, jak skutecznie testować dokładność odbiorników GNSS • Syntetyczne zobrazowania satelitarne pomocą w trenowaniu sztucznej inteligencji • Wojna w Ukrainie: detekcja pożarów na zobrazowaniach Sentinel-2 • Pilotaż mobilnego skanowania laserowego na ...

powrót

Artur Kaczmarek

Śląskie mocne geoinformacją

Ruszyła Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej Województwa Śląskiego ORSIP 2.0. Szeroki zakres i różnorodność danych prezentowanych w ORSIP 2.0 odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie zarów­no w zakresie pozyskania informacji, jak i jej publikacji. Szczególny nacisk należy położyć na właściwe przygotowanie danych źródłowych i zapewnić ich utrzymanie w aktualności.

Aplikacja umożliwiająca przeglądanie i porównywanie ortofotomap
Aplikacja umożliwiająca przeglądanie i porównywanie ortofotomap

ORSIP 2.0 (https://geoportal.orsip.pl/) to nowa odsłona geoportalu Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Śląskiego realizowana jako kluczowe przedsięwzięcie własne samorządu w ramach Regionalnej Polityki Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Śląskiego do roku 2030. Dzięki zaangażowaniu Zarządu Województwa geoportal został oficjalnie uruchomiony w styczniu 2022 r., zastępując działający od 2013 r. Otwarty Regionalny System Informacji Przestrzennej ORSIP. Serwis umożliwia dostęp do danych przestrzennych w postaci inter­aktywnych map i związanych z nimi usług oraz otwartych danych.

ORSIP 2.0 został zaprojektowany, wykonany i jest prowadzony przez Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (WODGiK) w Katowicach (...). Po spotkaniach roboczych z departamentami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz jednostkami organizacyjnymi, a także po analizie wyników przeprowadzonych badań ankietowych ustalono, jakie podstawowe dane i aplikacje mapowe należy opublikować w geoportalu. Zostały zinwentaryzowane dotychczasowe zasoby, głównie z obszarów danych historycznych, i przeniesione do nowej struktury. Kolejne zapotrzebowania Urzędu Marszałkowskiego oraz innych odbiorców skutkują opracowywaniem nowych projektów. Realizacja tych zadań możliwa jest dzięki zasadom współpracy okreś­lonym przez Zarząd Województwa. (...)

• Nowe środowisko geoportalu

Głównym celem geoportalu jest zapewnienie dostępu do kluczowych z punktu widzenia województwa danych przestrzennych i opisowych, usprawnienie zarządzania regionem i rozwój społeczeństwa informacyjnego. Do realizacji powyższych działań wdrożono nowe środowisko, w którym prezentowane są zharmonizowane zbiory danych przestrzennych przeznaczone dla mieszkańców, przedsiębiorców, administracji publicznej czy organizacji pozarządowych. Responsywne aplikacje mapowe zostały skatalogowane w 9 modułach tematycznych:
• bezpieczeństwo,
• przyroda i środowisko,
• dane historyczne,
• dane geostatystyczne,
• gospodarka przestrzenna,
• nieruchomości,
• transport,
• turystyka,
• inne dane regionalne...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS