wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2022, Nr 6 (325) |


• Rozmowa z dr. hab. Waldemarem Izdebskim, odwołanym GGK • Podpowiadamy, jak skutecznie testować dokładność odbiorników GNSS • Syntetyczne zobrazowania satelitarne pomocą w trenowaniu sztucznej inteligencji • Wojna w Ukrainie: detekcja pożarów na zobrazowaniach Sentinel-2 • Pilotaż mobilnego skanowania laserowego na ...

powrót

Paweł Ziemnicki

Za dużo i za mało

Zobrazowania satelitarne: dane syntetyczne motorem szerszego wykorzystania sztucznej inteligencji. Do trenowania algorytmów AI potrzeba ogromnych zbiorów danych, których przygotowanie jest niezwykle pracochłonne. Prawdziwe zobrazowania można jednak zastąpić syntetycznymi, znacznie łatwiejszymi do pozyskania, a dającymi porównywalne wyniki.

Przykład tworzenia danych syntetycznych dla branży teledetekcyjnej (źródło: OneView)
Przykład tworzenia danych syntetycznych dla branży teledetekcyjnej (źródło: OneView)

Analitycy są obecnie wręcz zalewani strumieniem danych pochodzących z satelitarnej obserwacji Ziemi. Dopiero jednak przetworzenie i interpretacja tych danych pozwalają na wyciągnięcie z nich cennych informacji, ukazując ich rzeczywistą wartość dla użytkownika końcowego. W związku z tym oczywista jest konieczność przyspieszenia oraz automatyzacji pracy z danymi. Ale algorytmy, które mogą nam to zapewnić, najpierw same potrzebują się „wykształcić”, analizując duże zbiory danych uczących. Te właś­nie kwestie były jednym z ciekawszych tematów poruszanych podczas GEOINT Symposium, które odbyło się w kwietniu w stanie Kolorado. (...)

W czasie tegrocznego sympozjum prelegenci przekonywali, że choć zbiory zobrazowań satelitarnych dostępne dziś dla naukowców, analityków czy przedstawicieli wywiadów wojskowych bezustannie się rozrastają, to niektóre typy obiektów wciąż bardzo rzadko się na nich pojawiają. (...) W efekcie nie będziemy mogli przygotować narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence – AI) czy też uczeniu maszynowym (Machine Lear­ning – ML), które mogłyby w przyszłości automatycznie rozpoznawać interesujące nas obiekty na nowo pozyskiwanych zobrazowaniach.

• Niewystarczająca ilość danych

(...) Podczas kwietniowego GEOINT (...) kierujący firmą Orbi­tal Insight Kevin O’Brien zapowiadał, że przyszłością są dane syntetyczne, czyli sztucznie kreowane zobrazowania satelitarne. Wykorzystanie tego typu danych referencyjnych do ćwiczenia algorytmów w wykrywaniu rzadko spotykanych obiektów może być przydatne nie tylko z wojskowego punktu widzenia, np. dla odbiorców takich jak amerykańska NGA (National Geospatial-Intelli­gence Agency, Narodowa Agencja Wywiadu Geoprzestrzennego), ale również dla szeroko rozumianego przemysłu. Orbital Insight pracuje na zlecenie NGA nad potencjalnym wykorzystaniem syntetycznie generowanych danych do trenowania sztucznej inteligencji w kierunku wykrywania nowych obiektów na zobrazowaniach satelitarnych RGB...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS