wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Czerwiec 2022, Nr 6 (325) |


• Rozmowa z dr. hab. Waldemarem Izdebskim, odwołanym GGK • Podpowiadamy, jak skutecznie testować dokładność odbiorników GNSS • Syntetyczne zobrazowania satelitarne pomocą w trenowaniu sztucznej inteligencji • Wojna w Ukrainie: detekcja pożarów na zobrazowaniach Sentinel-2 • Pilotaż mobilnego skanowania laserowego na ...

powrót

Paweł Ziemnicki

Za dużo i za mało

Zobrazowania satelitarne: dane syntetyczne motorem szerszego wykorzystania sztucznej inteligencji. Do trenowania algorytmów AI potrzeba ogromnych zbiorów danych, których przygotowanie jest niezwykle pracochłonne. Prawdziwe zobrazowania można jednak zastąpić syntetycznymi, znacznie łatwiejszymi do pozyskania, a dającymi porównywalne wyniki.

Przykład tworzenia danych syntetycznych dla branży teledetekcyjnej (źródło: OneView)
Przykład tworzenia danych syntetycznych dla branży teledetekcyjnej (źródło: OneView)

Analitycy są obecnie wręcz zalewani strumieniem danych pochodzących z satelitarnej obserwacji Ziemi. Dopiero jednak przetworzenie i interpretacja tych danych pozwalają na wyciągnięcie z nich cennych informacji, ukazując ich rzeczywistą wartość dla użytkownika końcowego. W związku z tym oczywista jest konieczność przyspieszenia oraz automatyzacji pracy z danymi. Ale algorytmy, które mogą nam to zapewnić, najpierw same potrzebują się „wykształcić”, analizując duże zbiory danych uczących. Te właś­nie kwestie były jednym z ciekawszych tematów poruszanych podczas GEOINT Symposium, które odbyło się w kwietniu w stanie Kolorado. (...)

W czasie tegrocznego sympozjum prelegenci przekonywali, że choć zbiory zobrazowań satelitarnych dostępne dziś dla naukowców, analityków czy przedstawicieli wywiadów wojskowych bezustannie się rozrastają, to niektóre typy obiektów wciąż bardzo rzadko się na nich pojawiają. (...) W efekcie nie będziemy mogli przygotować narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence – AI) czy też uczeniu maszynowym (Machine Lear­ning – ML), które mogłyby w przyszłości automatycznie rozpoznawać interesujące nas obiekty na nowo pozyskiwanych zobrazowaniach.

• Niewystarczająca ilość danych

(...) Podczas kwietniowego GEOINT (...) kierujący firmą Orbi­tal Insight Kevin O’Brien zapowiadał, że przyszłością są dane syntetyczne, czyli sztucznie kreowane zobrazowania satelitarne. Wykorzystanie tego typu danych referencyjnych do ćwiczenia algorytmów w wykrywaniu rzadko spotykanych obiektów może być przydatne nie tylko z wojskowego punktu widzenia, np. dla odbiorców takich jak amerykańska NGA (National Geospatial-Intelli­gence Agency, Narodowa Agencja Wywiadu Geoprzestrzennego), ale również dla szeroko rozumianego przemysłu. Orbital Insight pracuje na zlecenie NGA nad potencjalnym wykorzystaniem syntetycznie generowanych danych do trenowania sztucznej inteligencji w kierunku wykrywania nowych obiektów na zobrazowaniach satelitarnych RGB...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS