wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2022, Nr 4 (323) |


• Polsko-ukraińskie relacje w obszarze geografii wojskowej • O wojnie w Ukrainie rozmawiamy z dr. inż. Robertem Wł. Bauerem, dyrektorem IGiK • Organizacja współczesnej kartografii topograficznej Ukrainy • Raport GEODETY nt. informatyzacji powiatowej geodezji 2022 • Satelitarny nadzór radioelektroniczny dobry na wojnę i ...

powrót

Bentley Systems

5D, czyli czas to pieniądz

Wydział ds. Transportu stanu Minnesota modernizuje dostęp do obszaru Greater Minnesota z wykorzystaniem cyfryzacji, oszczędzając 12 milionów dolarów na remoncie i przebudowie drogi TH 169 biegnącej przez miasto Elk River.

Kluczowy odcinek drogi TH 169 w Elk River w Minnesocie jest przekształcany w autostradę (źródło: WSB)
Kluczowy odcinek drogi TH 169 w Elk River w Minnesocie jest przekształcany w autostradę (źródło: WSB)

Na kluczowym odcinku drogi TH 169 przekształcanym w auto­­stradę firma WSB wykorzystała modelowanie 3D i 4D do koordynacji projektowania i budowy oraz dostarczania planów w wersji elektronicznej. Sukces opierał się na utworzeniu połączonego środowiska danych (CDE) i cyfrowego bliźniaka, co stanowi punkt odniesienia dla przyszłości modelowania, wizualizacji oraz międzybranżowej koordynacji projektów w Minnesocie.

• Transformacja dostępu

Korytarz Highway 169 to ważna trasa szybkiego ruchu w środkowej Minnesocie łącząca centralny region Wielkich Jezior i obszar metropolitalny Minneapolis-Saint Paul z rozwijającymi się ośrodkami Elk River, Zimmerman i Princeton. W ramach stanowego programu Corridors of Commerce Wydział ds. Transportu Minnesoty (MnDOT) zainicjował przebudowę w autostradę 5-kilometrowego odcinka tej drogi biegnącej przez Elk River. Przebudowa – będąca odpowiedzią na problemy z eksploatacją, infrastrukturą i mobilnością – pozwoli na zastąpienie skrzyżowań z sygnalizacją świetlną rozjazdami, połączenie wjazdów i wyremontowanie dróg lokalnych w celu stworzenia dostępnych tras przy nowych rozjazdach. MnDOT zlecił firmie WSB przygotowanie ostatecznego projektu i nadzór nad nim, w tym przekształcenie czterech skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w węzły, modernizację i przeniesienie mediów i infrastruktury podziemnej oraz zaprojektowanie jezdni, odwodnienia i mostów. Szacuje się, że po zakończeniu inwestycji nowa auto­strada ograniczy opóźnienia o ponad 1000 godzin dziennie oraz wyeliminuje opiewające na 1,7 miliona dolarów roczne koszty wypadków, poprawiając dostępność całego obszaru Grea­ter Minnesota.

• Koszty, koordynacja i kalkulacje

Realizując projekt ze specjalnym finansowaniem w ramach stanowego programu, firma WSB dysponowała gwarantowaną kwotą maksymalną (GMP) w wysokości 130 milionów dolarów. Aby zmieścić się w budżecie i przeprowadzić skomplikowane roboty ziemne, WSB potrzebowała iteracyjnego i elastycznego procesu projektowania, który umożliwia dokładną analizę kosztów w czasie rzeczywistym...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS