Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2022, Nr 3 (322) |


• Rosyjski atak na Ukrainę na zdjęciach satelitarnych • Coraz mniej bezrobotnych geodetów i kartografów • Rozmowa z Mateuszem Maślanką z firmy SATIM, która uruchomiła portal OsiadanieTerenu.pl • O dobrych praktykach wykorzystania BSP w geodezji mówią przedstawiciele AGH oraz firmy Geoxy • Jakie wyzwania czekają geodetów w ...

powrót

Agnieszka Małgorzata Adamska

Smutna historia geodety

Kanał, czyli jak budowano potęgę Wszechrosji według Andrieja Płatonowa. Technologia i budownictwo to dziedziny, które rzadko goszczą na kartach wielkiej literatury. Proza Andrieja Płatonowa jest pod tym względem prawdziwym wyjątkiem. Szczególnie że pojawia się w niej postać historyczna – angielski inżynier John Perry.

Fragment mapy z projektem kanału Wołga?Don na mapie z 1703 roku, czyli z czasów, kiedy John Perry pracował dla rosyjskiego cara (źródło: http://www.oldmap.org)
Fragment mapy z projektem kanału Wołga?Don na mapie z 1703 roku, czyli z czasów, kiedy John Perry pracował dla rosyjskiego cara (źródło: http://www.oldmap.org)

Jednak wielkie projekty budowlane były dla pisarza tylko pretekstem, żeby pokazać słabość jednostki i całego ówczesnego systemu. Ten uniwersalny obraz chwiejnej konstrukcji człowieka nie stracił nic na swojej aktualności. Utwory Andrieja Płatonowa (1899–1951) powinny być obowiązkową lekturą każdego przyszłego inżyniera – i to wcale nie dlatego, że można w nich znaleźć wiele zagadnień technicznych. Choć rosyjski pisarz przez pewien czas trudnił się zawodem hydrotechnika, tak naprawdę jego przeznaczeniem od początku było pisanie.

Moim przeznaczeniem z kolei jest tropienie fascynujących symboli i motywów ukrytych w literaturze i sztuce, a tych w twórczoś­ci Płatonowa było co niemiara. Autor wiele uwagi poświęcał wielkim projektom budowlanym, które wnikliwie opisywał na kartach swoich dzieł. Co ciekawe, w większości były to inwestycje nieudane, z góry skazane na niepowodzenie, okupione wielkim cierpieniem, a nierzadko także śmiercią tysięcy ludzi.

Dlaczego polecam czytać Płatonowa? Bo na tle tych ponurych obrazów destrukcji wyjątkowo wyraźnie zarysowany jest aspekt psychologiczny, społeczny i polityczny – każdy z nich z całą pewnością miał wpływ na przebieg prac oraz ich rezultat. Chyba najlepiej widać to w opowiadaniu „Epifańskie śluzy” z tomu „Gliniany dom” (1927, w Polsce: I wydanie 1981, pierwsza inscenizacja 2014). Ten krótki, zaledwie trzydziestopięciostronicowy utwór bazujący na prawdziwych wydarzeniach w przejmujący sposób pokazuje tragedię człowieka, którego marzenia i ambicje runęły wraz z wątpliwej jakoś­ci konstrukcją epifańskich kanałów…

Anglik na ziemiach rosyjskiego imperium

Żeby dogłębnie poznać problematykę tego dzieła, musimy przenieść się do roku 1709, kiedy toczy się akcja opowiadania. Jego bohaterem jest niezwykle zdolny brytyjski inżynier Bertrand Perry (Płatonow celowo zmienił mu imię). 30-letni geodeta postanawia rzucić bezpieczne życie u boku narzeczonej w rodzinnym Newcastle i wyrusza w głąb Rosji. Tam na zlecenie cara Piotra I Wielkiego ma nadzorować budowę imponującego systemu śluz i kanałów...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS