Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2022, Nr 3 (322) |


• Rosyjski atak na Ukrainę na zdjęciach satelitarnych • Coraz mniej bezrobotnych geodetów i kartografów • Rozmowa z Mateuszem Maślanką z firmy SATIM, która uruchomiła portal OsiadanieTerenu.pl • O dobrych praktykach wykorzystania BSP w geodezji mówią przedstawiciele AGH oraz firmy Geoxy • Jakie wyzwania czekają geodetów w ...

powrót

Bentley Systems

Model 3D na medal

Singapurski Urząd ds. Ziemi (Singapore Land Authority, SLA) wykorzystuje modelowanie i mapowanie rzeczywistości 3D do wygenerowania pierwszego cyfrowego bliźniaka w skali kraju, promując inteligentne, odporne i zrównoważone państwo.

W 2019 roku SLA zainicjował drugi program mapowania, aby wykryć zmiany w czasie i zaktualizować oryginalną mapę stworzoną w 2014 r.
W 2019 roku SLA zainicjował drugi program mapowania, aby wykryć zmiany w czasie i zaktualizować oryginalną mapę stworzoną w 2014 r.

SLA zainicjował ten projekt transformacji cyf­rowej, aby zaktualizować krajową mapę 3D z lat 2014/2015 i dostarczać dokładne, wiarygodne i spójne dane 3D agencjom rządowym i interesariuszom. Z użyciem aplikacji firmy Bentley urząd pozyskał i udostępnił dokładną siatkę rzeczywistości 3D. Można ją stale ulepszać za pomocą modeli budynków i transportu 3D, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, zapewniając ramy dla rozwoju cyfrowego bliźniaka.

Ogólnokrajowa inicjatywa mapowania 3D typu open source. Singapur, drugi najgęściej zaludniony i ubogi w ziemię kraj na świecie, odnotowuje znaczny rozwój infrastruktury pionowej ze względu na brak przestrzeni poziomej. W celu optymalizacji wykorzystania zasobów terenowych oraz promowania wzrostu gospodarczego i społecznego SLA zainicjował w 2012 roku pierwszy ogólnokrajowy program mapowania 3D, który zrealizowano z użyciem technologii szybkiego rejestrowania danych z pułapu lotniczego i platform mobilnych. Agencje rządowe wykorzystały opracowany plan 3D do kształtowania polityk, zarządzania planowaniem, eksploatacją i ryzykiem.

Ze względu na szybki rozwój i złożone użytkowanie gruntów w 2019 roku SLA zainicjował drugi program, aby zaktualizować dane i poprawić ich dokładność. Zakres prac obejmował wykonanie pomiarów katastralnych, zapewnienie precyzyjnego pozycjonowania infrastruktury krajowej oraz utworzenie aktualnej mapy cyfrowej 3D. Projekt wymagał wykonania zdjęć lotniczych całego kraju oraz mobilnego mapowania wszystkich dróg publicznych. Zgodnie z hasłem „zarejestruj obraz raz i użyj go wiele razy” SLA postanowił udostępnić zebrane dane jako ogólnokrajową mapę 3D typu open source dla projektów prowadzonych przez agencje rządowe, władze i konsultantów. „Jesteś­my zwolennikami otwartego standardowego formatu wymiany i wykorzystywania opracowanych danych przez wiele podmiotów” – mówi Hui Ying Teo, dyrektor działu ds. geodezji w SLA...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama