Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2022, Nr 2 (321) |


• Jak radzić sobie z zakłócaniem sygnałów GNSS w pomiarach geodezyjnych? • Raport GEODETY: Płace w branży geodezyjnej i kartograficznej 2021 • Norma PTG dotycząca sporządzania wstępnego projektu podziału nieruchomości • Dr hab. Tomasz Owerko z AGH o popularyzacji BIM i szansie dla geodezji • Automatyzacja procesu ...

powrót

Jerzy Królikowski

Wymierny zysk z zasobu

Wyniki konkursu na najlepsze serwisy lub aplikacje wykorzystujące dane i usługi GUGiK. Uwolnienie danych PZGiK oraz uruchomienie serwisów poprawiających ich dostępność wprost przekłada się na nowe produkty i usługi oferowane przez polskie firmy. I to nie tylko w branży geodezyjnej i kartograficznej!

Wizualizacja okolic inwestycji Osiedle Wizjonerów w Krakowie przygotowana w technologii SmartMakieta
Wizualizacja okolic inwestycji Osiedle Wizjonerów w Krakowie przygotowana w technologii SmartMakieta

Do takich wniosków można dojść, przeglądając listę laureatów II edycji konkursu na serwisy lub aplikacje wykorzystujące udostępniane przez GUGiK dane i usługi (GEODETA 1/2022). Osobno oceniano projekty ogólnodostępne i komercyjne, a zwycięzcy mieli okazję zaprezentować się szerzej 12 stycznia podczas wideo­konferencji.

• Rozwiązania ogólnodostępne

W tej kategorii komisja konkursowa przyznała dwa równorzędne I miejsca. I tak, tarnowska firma MGGP Aero nagrodzona została za udostępnienie Krajowej Mapy Koron Drzew. Opracowanie to szczegółowo przedstawiliś­my już w styczniowym GEODECIE. Tutaj przypominamy, że na ogólnodostępnym geoportalu działającym w autorskiej technologii Obli­View (aplikacja.mapadrzew.com) KMKD prezentuje lokalizację 3,3 mld drzew – wszystkich w kraju o wysokości powyżej 4 metrów i powierzchni korony powyżej 9 m kw. Każde z nich jest wektorowym obiektem posiadającym dane atrybutowe dotyczące wysokości, a także powierzchni i objętości korony. Opracowanie powstało w wyniku przetworzeniu chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego kraju, która została uwolniona w lipcu 2020 roku dzięki nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Do wyodrębnienia obiektów z danych lidarowych posłużyły algorytmy uczenia maszynowego przygotowane przez MGGP Aero. Jak podczas seminarium podkreślał prezes spółki Jacek Sied­lik, twórcy mapy nie zamierzają spoczywać na laurach, ale będą ją dalej rozwijać. Priorytetem jest aktualizacja danych. Te obecnie prezentowane niekiedy bazują bowiem na chmurze jeszcze z 2010 roku. Wkrótce na KMKD powinny jednak trafić dane z nowszych pomiarów. Specjaliści z MGGP Aero pracują też nad udoskonaleniem algorytmów obróbki chmury punktów, co ma zapewnić jeszcze lepsze dane.

Drugim laureatem I miejsca jest zespół studentów kartografii i geomatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierowany przez dr. Łukasza Halika. GUGiK nagrodził go za serwis internetowy Korona Gór Polski 3D (kgp3d.amu.edu.pl) stworzony w ramach przedmiotu „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość” wykładanego na kierunku kartografia i geomatyka...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS