Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2022, Nr 1 (320) |


• Plusy i minusy 2021 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Rozmawiamy z prof. Januszem Boguszem – pracownikiem WILiG WAT, zasiadającym we władzach Międzynarodowej Asocjacji Geodezji • Integracja obserwacji laserowych i mikrofalowych przez naukowców z IGiG UPWr • Noworoczne zmiany legislacyjne • Jak ...

powrót

Jerzy Królikowski

Plusy i minusy 2021

Przeglądając największe geodezyjne sukcesy i porażki poprzedniego roku, tym razem mamy dojmujące wrażenie déjà vu.

+ W „Plusach i minusach 2020” za najważniejsze wydarzenie uznaliśmy pandemię koronawirusa. I teraz nie może być inaczej. Podtrzymujemy postawioną wówczas diag­nozę: wprawdzie COVID-19 wciąż utrudnia działalność zarówno urzędów, jak i firm geodezyjnych, to jednak znacząco upowszechnił wykorzys­tanie cyfrowych narzędzi i e-usług. Dobrym przykładem z mijających miesięcy jest chociażby popularyzacja operatu elektronicznego czy wymiany zawiadomień między księgami wieczystymi a EGiB bez udziału Poczty Polskiej.

+ Innym ważnym wydarzeniem 2020 roku były lipcowe zmiany w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne. Rok później również nie brakowało nowoś­ci – tym razem przyniosła je seria kilkunastu rozporządzeń. Tak jak 12 mie­sięcy temu znów możemy powiedzieć: niektóre zmiany mają mankamenty, inne mogłyby iść dalej, ważne jednak, że wreszcie udało się je wprowadzić. Plus także za to, że generalnie kierunek nowelizacji jest słuszny, co potwierdzają opinie sporej części branży.

Dokładnie tak jak przed rokiem musimy ponarzekać na wątpliwy tryb konsultacji i wprowadzania zmian legis­lacyjnych przez GUGiK. Po pierwsze, wprawdzie trudno nie zgodzić się z głównym geodetą kraju, że jego świętym prawem jest nie słuchać włas­nych doradców, ale przynajmniej należą im się wyjaśnienia, czemu większość ich postulatów trafia do kosza. Po drugie, naprawdę warto udostępniać kolejne projekty aktów prawnych, bo wtedy łatwiej wypatrzeć w nich ewentualne błędy. Po trzecie, publikowanie bardzo ważnych przepisów „za pięć dwunasta” trudno nazwać dobrymi praktykami legislacyjnymi. Efekt tych mankamentów był łatwy do przewidzenia: zaraz po wejściu w życie nowych aktów znów na jaw wyszły prawne buble, jak choćby definicja użytku B.

+ Ale z drugiej strony trzeba oddać administracji rządowej sprawiedliwość, że gdy nagłośniono kwestię nowej definicji nieużytków, przez którą tzw. poligonowe gminy narażone były na milionowe straty, błyskawicznie przygotowana została stosowna nowelizacja rozporządzenia ws. EGiB. Plus za przyznanie się do błędu, bo to u nas rzadka cnota...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS