Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2020, Nr 9 (304) |


• Uczymy się prawa. Raz jeszcze o rozporządzeniu ws. standardów (informacje dodatkowe) oraz nowelizacji Pgik (najciekawsze pytania i odpowiedzi GUGiK) i jej wpływie na działanie ODGiK (wyniki ankiety) • Z Bartłomiejem Galasem z firmy NatureManufacture rozmawiamy o wykorzystaniu fotogrametrii do tworzenia cyfrowych scenografii • ...

powrót

Eugeniusz Sobczyński

Powstaje Mieszana Komisja Graniczna

Batalia o wschodnią granicę Polski po wojnie polsko-bolszewickiej 1919/1920, cz. 2. Po podpisaniu traktatu ryskiego – mimo wielkiego entuzjazmu rządu – w kraju trwały dyskusje, czy granice zostały dobrze wynegocjowane. Mieszana Komisja Graniczna, która rozpoczęła swoją działalność już podczas rozmów traktatowych, szybko stanęła przed licznymi problemami do rozwiązania.

Obrady Mieszanej Komisji Granicznej: z lewej strony delegacja sowiecka, z prawej polska. Piąty od lewej Pestkowski (przewodniczący delegacji sowieckiej), piąty z prawej Leon Wasilewski (przewodniczący delegacji polskiej)
Obrady Mieszanej Komisji Granicznej: z lewej strony delegacja sowiecka, z prawej polska. Piąty od lewej Pestkowski (przewodniczący delegacji sowieckiej), piąty z prawej Leon Wasilewski (przewodniczący delegacji polskiej)
Ostatecznie 12 października 1920 r. podpisano umowę o preliminaryjnym (wstępnym) pokoju i rozejmie między Rzecząpospolitą Polską z jednej a Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Rad i Ukraińską Socjalistyczną Republiką Rad z drugiej strony. W preambule umowy zapisano, że: „kierując się pragnieniem położenia możliwie najprędzej kresu krwawej wojnie, wynik­łej między niemi, oraz wypracowania warunków, które stanowić mają podstawę trwałego, honorowego i na wzajemnem porozumieniu opartego pokoju, postanawiają wszcząć rokowania celem zawarcia rozejmu i ustalenia przedwstępnych warunków pokoju”.

W artykule pierwszym umowy obie strony oświadczały, że stan wojny pomiędzy nimi ustaje. W artykule drugim był opisany przebieg granicy (linii zawieszenia broni – jak ją nazywali Sowieci), granica ta była też przedstawiona na czerwono na mapie rosyjskiej w skali 25 wiorst w calu angielskim (1:1 050 000) stanowiącej załącznik do umowy. Ta wojenno-drogowo-strategiczna mapa wydawana w Rosji od 1864 r. drukowana była w 4 kolorach (początkowo wydano 17 ark., w 1890 r. dodatkowo jeszcze 10 ark.). W umowie zaznaczono, że ewentualne różnice między tekstem a mapą będzie rozstrzygał tekst.

Na mocy umowy preliminaryjnej każda ze stron miała stworzyć pas 15 km od wyznaczonej linii jako strefę neutralną. Zapisano, że szczegółowe wyznaczenie i przeprowadzenie w terenie powyższej granicy państwowej oraz ustawienie znaków granicznych będzie należało do specjalnej mieszanej komisji granicznej, która powołana będzie natychmiast po ratyfikacji umowy. Podczas debaty sejmowej związanej z ratyfikacją umowy wiele środowisk nie zgadzało się z tymi granicami, szczególnie zwolennicy koncepcji federacyjnej oraz przedstawiciele mniejszości ukraińskiej i żydowskiej, natomiast premier Wincenty Witos był rozstrzygnięciom granicznym przychylny.

We wspomnieniach Eugeniusza Romera spisanych w formie listów do żony Jadwigi (przechowywanych obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej) znajdujemy informacje o wykreśleniu tej granicy na mapie: „W nocy z 6 na 7 października okazało się, że przygotowano za mało map i pracowano na mapach już używanych, zmywając wcześniejszy tusz. W efekcie doszło do...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS