wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2020, Nr 9 (304) |


• Uczymy się prawa. Raz jeszcze o rozporządzeniu ws. standardów (informacje dodatkowe) oraz nowelizacji Pgik (najciekawsze pytania i odpowiedzi GUGiK) i jej wpływie na działanie ODGiK (wyniki ankiety) • Z Bartłomiejem Galasem z firmy NatureManufacture rozmawiamy o wykorzystaniu fotogrametrii do tworzenia cyfrowych scenografii • ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Coraz większy realizm

BARTŁOMIEJ GALAS, absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, założyciel firmy NatureManufacture, opowiada, jak wykorzystuje fotogrametrię do tworzenia cyfrowych scenografii

Bartłomiej Galas przy pracy
Bartłomiej Galas przy pracy
DAMIAN CZEKAJ: Jak trafiłeś do branży gier komputerowych?

BARTŁOMIEJ GALAS: Od zawsze lubiłem gry, z czasem więc zacząłem tworzyć włas­ne. Już w trakcie studiów na Politechnice Warszawskiej miałem firmę zajmującą się ich produkcją. Jednak po założeniu rodziny i pojawieniu się pierwszego dziecka nie mogłem sobie pozwolić na pracę po 16 godzin dziennie. Dlatego jakieś 6 lat temu założyłem drugą firmę Nature­Manufacture, mniej absorbującą i skupiającą się na technologicznych aspektach budowania aplikacji i gier.

Obecnie zajmujemy się odwzorowywaniem natury z wykorzystaniem technik fotogrametrycznych, tworzeniem modeli 3D i wirtualnych scenografii głównie do gier i filmów. Ponadto specjalizujemy się w skomplikowanych systemach do generowania rzek i jezior oraz rozwiązaniach do zarządzania pamięcią, procesorem i kartą graficzną w aplikacjach używających ogromnej ilości danych (w tym danych przestrzennych) oraz w symulatorach (np. kolejowych) z otwartym światem gry. Z czasem udało mi się zebrać drużynę przyjaciół, z którą z powodzeniem realizujemy kolejne projekty.

Oprócz ciebie to sami programiści?

Nie, są wśród nas także artyści 3D, ludzie od public relations oraz tzw. one man army, czyli osoby, które spinają projekty w całość, dysponujący wiedzą z różnych dziedzin, interesujący się wszystkim po trochu. Zatrudniam tylko ludzi od PR. Z pozostałymi współpracownikami zyskami dzielimy się na zasadzie licencji. Perspektywa wysokich dochodów jest najlepszą motywacją. To od zespołu zależy, ile zarobi i czy produkt stanie się top sellerem. Ludzie z PR również mają udział w zysku ze sprzedaży, przy której pośredniczą. Nie można dawać ludziom nis­kich pensji i oczekiwać sukcesu...

Pełna treść wywiadu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS