Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2020, Nr 9 (304) |


• Uczymy się prawa. Raz jeszcze o rozporządzeniu ws. standardów (informacje dodatkowe) oraz nowelizacji Pgik (najciekawsze pytania i odpowiedzi GUGiK) i jej wpływie na działanie ODGiK (wyniki ankiety) • Z Bartłomiejem Galasem z firmy NatureManufacture rozmawiamy o wykorzystaniu fotogrametrii do tworzenia cyfrowych scenografii • ...

powrót

Dariusz Gotlib

Jak będziemy zbierać i analizować dane?

A.D. 2045. Eksperci prognozują kierunki rozwoju geodezji i kartografii na kolejne 25 lat – część 3.

Zanim przejdziemy do przyszłości, spójrzmy za siebie. Technologie, które jeszcze 25 lat temu wydawały się rodem z science-fiction, weszły do codziennego użytku (np. powszechna i dokładna lokalizacja urządzeń mobilnych). Natomiast inne, choć mieliśmy je w zasięgu ręki, nie zostały wdrożone na szeroką skalę. Czasami trudno nawet powiedzieć, z jakiego powodu jedne wynalazki się przyjęły, a inne nie. Dlatego pokuszę się o przewidywania bardziej w formie zabawy niż profesjonalnej prognozy.

Inteligentne sieci i robotyzacja

Wydaje się, że przez kolejne ćwierć wieku nasze powiązanie (w postaci inteligentnych sieci) z urządzeniami i obiektami będzie jeszcze zyskiwało na znaczeniu. Powszechny stanie się dostęp do robotów osobistych i pojazdów autonomicznych. Wdrożenie na szeroką skalę internetu rzeczy (IoT) spowoduje natomiast duże zmiany w sposobie pracy każdego z nas.

Nietrudno wyobrazić sobie, że część pomiarów geodezyjnych będą wykonywać za nas roboty programowane lub sterowane przez geodetów na odległość, bez wychodzenia z domu. Przykładowo właściciel nieruchomości w dowolnym markecie budowlanym wypożyczy robota-geodetę, aby ten wykonał mu inwentaryzację czy wytyczenie. Dzięki podpisanemu zdalnie kontraktowi z geodetą uruchomiony zostanie przesłany siecią program sterujący pracą robota. Oczywiście wszystkie jego czynności będą nadzorowane w czasie rzeczywistym przez geodetę i będzie to nadal dotyczyło tylko stosunkowo prostych i typowych zadań geodezyjnych. Dane zgromadzone w chmurze zostaną natychmiast porównane z istniejącymi zasobami i przeanalizowane przez geodetę, a gotowe opracowanie trafi automatycznie do...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama