Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2020, Nr 9 (304) |


• Uczymy się prawa. Raz jeszcze o rozporządzeniu ws. standardów (informacje dodatkowe) oraz nowelizacji Pgik (najciekawsze pytania i odpowiedzi GUGiK) i jej wpływie na działanie ODGiK (wyniki ankiety) • Z Bartłomiejem Galasem z firmy NatureManufacture rozmawiamy o wykorzystaniu fotogrametrii do tworzenia cyfrowych scenografii • ...

powrót

Damian Czekaj

Trudne początki

ANKIETA GEODETY dotycząca działania ODGiK-ów po 31 lipca br. Czy najnowsza nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego doprowadziła do paraliżu ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej? Czy geodeci mog­li bez przestojów realizować swoje prace? Odpowiedzi na te pytania przynosi ankieta.

W badaniu wzięło udział kilkuset geodetów z całej Polski. Zapytaliśmy ich, czy doświadczyli jakichś trudności w ODGiK-ach związanych z wejściem w życie nowych przepisów, a jeśli tak – jakie to były problemy i czy udało się je już rozwiązać. Ankieta nie była ogólnodostępna – wysyłaliśmy ją bezpośrednio do wybranych przedsiębiorstw prowadzących działalność geodezyjno-kartograficzną. Można ją było wypełniać w dniach 19-24 sierpnia. Badanych poprosiliśmy też o podanie województwa, w którym mają zarejestrowaną firmę.

Na trudności w ośrodkach spowodowane nowelizacją Pgik skarży się nieco ponad połowa badanych – 54,4%. Zdecydowana większość z nich przyznała ponadto, że ośrodki dokumentacji nie uporały się jeszcze (na dzień wypełnienia ankiety) z sygnalizowanymi problemami.

Jednak nie w każdym miejscu w Polsce jest tak samo. Trudności w ośrodkach doświadczyło aż 80% ankietowanych z województwa opolskiego, 78% z woj. wielkopolskiego i 71% z woj. śląs­kiego. „Na drugim biegunie” znajdują się województwa podlaskie, podkarpackie, pomorskie i mazowieckie. Tam na złe działanie ODGiK-ów w związku z wejś­ciem w życie nowelizacji skarży się odpowiednio 25%, 35% i w ostatnich dwóch przypadkach po 39% badanych. Z czego wynika to zróżnicowanie? Po części z użytkowanych przez powiaty...

Pełne wyniki ankiety we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS