Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2020, Nr 4 (299) |


• Jak w czasach pandemii COVID-19 odnajdują się firmy geodezyjne i urzędy? • Głód geodanych, czyli pandemia koronawirusa na internetowych mapach • Powrót w wielkim stylu. Z Mirosławem Roszczypałą rozmawiamy o reaktywacji Muzeum Geodezji w Opatowie • Administracja publiczna kontra inwestor. Kolejny przypadek z praktyki omawia ...

powrót

Jerzy Królikowski

Samowole: szansa czy zagrożenie?

Nowelizacja Prawa budowlanego z punktu widzenia branży geodezyjnej. Już 19 września wejdzie w życie spora nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Geodetów powinny w niej szczególnie zainteresować zmiany związane z legalizacją samowoli budowlanych.

Zacznijmy od tego, czego w nowelizacji Prawa budowlanego nie ma. Przede wszystkim brak jest wpisania geodety na listę formalnych uczestników procesu inwestycyjno-budowlanego. A warto podkreślić, że akurat w tej kwestii organizacje geodezyjne są wyjątkowo zgodne. Przypomnijmy, że podczas konsultacji ustawy porozumienie 6 organizacji branżowych (SGP, GIG, PGK, SKP, LSG, PTG), znane jako „Apel 45”, przedstawiło pakiet konkretnych zmian w tym zakresie. Obejmował on przede wszystkim wprowadzenie definicji geodety uprawnionego oraz określenie 9 czynności, za które byłby on odpowiedzialny w trakcie procesu inwestycyjno-budowlanego. Postulaty te zostały jednak odrzucone, co rząd uzasadniał tym, że proponowane zmiany ani nie są priorytetowe, ani nie wpływają bezpośrednio na uproszczenie i przyspieszenie inwestycji. Na pocieszenie geodeci otrzymali jedynie ustawowe uprawnienie do dokonywania wpisów w dzienniku budowy (wcześniej określało to rozporządzenie).

Co mniej zrozumiałe, z akceptacją strony rządowej nie spotkał się postulat doprecyzowania przepisów dotyczących badania przez geodetów zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki. Obowiązek taki wprowadziła nowelizacja Prawa budowlanego z 2015 roku. Problem w tym, że nie sprecyzowano w niej, przy jakich odstępstwach owo usytuowanie można uznać za zgodne, przez co w praktyce przepis ten jest martwy.

„Apel 45” postulował również doprecyzowanie, jakie zakresy uprawnień są niezbędne przy geodezyjnej obsłudze inwestycji. I ta propozycja została jednak przez rząd pominięta.

Z punktu widzenia branży geodezyjnej najważniejszą zmianą, jaka wejdzie w życie we wrześniu, jest wprowadzenie uproszczonej procedury legalizacji samowoli budowlanych wzniesionych przynajmniej 20 lat temu. Jednym z warunków takiej bezpłatnej legalizacji jest przedstawienie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obiektu. Czy oznacza to lawinę dodatkowych zleceń dla firm geodezyjnych?...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS