Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2019, Nr 11 (294) |


• Kariera na antypodach. Rozmawiamy z Anną Paterak, geodetką uprawnioną pracującą w Australii • Cyfrowa recepta. Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej • Modernizacja plus. Quasi-geoida teoretycznie i praktycznie • Skaning nasz powszedni. I Krajowe Forum Uzytkowników LiDAR • Geodeto, zarządzaj nieruchomościami! ...

powrót

Jerzy Królikowski

Cyfrowa recepta

Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, Warszawa, 7-8 października. Ciągle zmieniające się i nieżyciowe przepisy, chroniczne niedofinansowanie, nakładanie kolejnych zadań – lata mijają, a problemy powiatowej geodezji pozostają te same. Czy jest jakiś promyk nadziei?

Wieloletni plan aktualizacji ortofotomapy (u góry) i BDOT10k (u dołu)
Wieloletni plan aktualizacji ortofotomapy (u góry) i BDOT10k (u dołu)
– Dlaczego podczas kompleksowej kontroli sprawdzane ma być u mnie prowadzenie taksacji nieruchomoś­ci? – zapytał podczas publicznej dyskusji jeden z geodetów powiatowych.
– Jeżeli takie rzeczy są sprawdzane, to niefajnie – odparł bez chwili wahania GGK Waldemar Izdebski, patrząc na Adolfa Jankowskiego, dyrektora Departamentu Kontroli i Nadzoru Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w GUGiK.
– My sprawdzamy tylko to, czego wymaga prawo – odrzekł krótko Adolf Jankowski.
– Na sali jest miejscowy WINGiK. Proszę wyjaśnić, skąd taki zakres kontroli – powiedział GGK.
– Bo dostaliśmy takie wytyczne z GUGiK – odparł speszony WINGiK.

Ta krótka scenka wywołała na spot­kaniu SGiK salwę śmiechu, choć był to chyba śmiech przez łzy, bo sytuacja dobrze ilustruje rzeczywistość krajowej geodezji: interpretacje i wytyczne bywają ważniejsze niż zdrowy rozsądek (a w tym przypadku była to interpretacja nie wiadomo skąd, bo GUGiK zarzeka się, że nigdy takiej nie wydał). Na poparcie tej tezy można przytoczyć jeszcze przynajmniej dwie kwestie poruszone podczas tego spotkania.

Pierwsza to świeże stanowisko GGK dotyczące zmuszania wykonawców prac geodezyjnych przez powiaty do aktualizowania EGiB przy okazji wykonywania map do celów projektowych. Zdaniem Waldemara Izdebskiego nie można winić geodety za to, że właściciel nieruchomości nie dopełnił obowiązku wpisania nieruchomości do ewidencji. Przy opracowaniu MdcP wykonawca powinien zatem jedynie pomierzyć kontur budynku, który nie znalazł się w EGiB. Na pewno jednak nie można wymagać od niego zbierania danych atrybutowych, zakładania kartotek budynków i sporządzania wykazów zmian danych ewidencyjnych.

Nie wszyscy geodeci powiatowi wydawali się jednak przekonani tym stanowiskiem, choćby dlatego, że w 2014 r. GGK Kazimierz Bujakowski wydał zgoła odmienną interpretację. Wśród powiatowych urzędników nie brak też wątpliwości, czy projektant w ogóle może korzystać z MdcP, jeśli widnieją na niej...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama