wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 2019, Nr 11 (294) |


• Kariera na antypodach. Rozmawiamy z Anną Paterak, geodetką uprawnioną pracującą w Australii • Cyfrowa recepta. Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej • Modernizacja plus. Quasi-geoida teoretycznie i praktycznie • Skaning nasz powszedni. I Krajowe Forum Uzytkowników LiDAR • Geodeto, zarządzaj nieruchomościami! ...

powrót

Jerzy Królikowski

Cyfrowa recepta

Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, Warszawa, 7-8 października. Ciągle zmieniające się i nieżyciowe przepisy, chroniczne niedofinansowanie, nakładanie kolejnych zadań – lata mijają, a problemy powiatowej geodezji pozostają te same. Czy jest jakiś promyk nadziei?

Wieloletni plan aktualizacji ortofotomapy (u góry) i BDOT10k (u dołu)
Wieloletni plan aktualizacji ortofotomapy (u góry) i BDOT10k (u dołu)
– Dlaczego podczas kompleksowej kontroli sprawdzane ma być u mnie prowadzenie taksacji nieruchomoś­ci? – zapytał podczas publicznej dyskusji jeden z geodetów powiatowych.
– Jeżeli takie rzeczy są sprawdzane, to niefajnie – odparł bez chwili wahania GGK Waldemar Izdebski, patrząc na Adolfa Jankowskiego, dyrektora Departamentu Kontroli i Nadzoru Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w GUGiK.
– My sprawdzamy tylko to, czego wymaga prawo – odrzekł krótko Adolf Jankowski.
– Na sali jest miejscowy WINGiK. Proszę wyjaśnić, skąd taki zakres kontroli – powiedział GGK.
– Bo dostaliśmy takie wytyczne z GUGiK – odparł speszony WINGiK.

Ta krótka scenka wywołała na spot­kaniu SGiK salwę śmiechu, choć był to chyba śmiech przez łzy, bo sytuacja dobrze ilustruje rzeczywistość krajowej geodezji: interpretacje i wytyczne bywają ważniejsze niż zdrowy rozsądek (a w tym przypadku była to interpretacja nie wiadomo skąd, bo GUGiK zarzeka się, że nigdy takiej nie wydał). Na poparcie tej tezy można przytoczyć jeszcze przynajmniej dwie kwestie poruszone podczas tego spotkania.

Pierwsza to świeże stanowisko GGK dotyczące zmuszania wykonawców prac geodezyjnych przez powiaty do aktualizowania EGiB przy okazji wykonywania map do celów projektowych. Zdaniem Waldemara Izdebskiego nie można winić geodety za to, że właściciel nieruchomości nie dopełnił obowiązku wpisania nieruchomości do ewidencji. Przy opracowaniu MdcP wykonawca powinien zatem jedynie pomierzyć kontur budynku, który nie znalazł się w EGiB. Na pewno jednak nie można wymagać od niego zbierania danych atrybutowych, zakładania kartotek budynków i sporządzania wykazów zmian danych ewidencyjnych.

Nie wszyscy geodeci powiatowi wydawali się jednak przekonani tym stanowiskiem, choćby dlatego, że w 2014 r. GGK Kazimierz Bujakowski wydał zgoła odmienną interpretację. Wśród powiatowych urzędników nie brak też wątpliwości, czy projektant w ogóle może korzystać z MdcP, jeśli widnieją na niej...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS