Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2019, Nr 8 (291) |


• Całkowite odejście od rysowania. O przyszłość informatyzacji MPZP pytamy ekspertów i użytkowników • Geodezja na sterydach. Korzyści z sieci komórkowych 5G dla geodetów • Las strażnikiem pamięci. Dr Sebastian Różycki opowiada o badaniach obozów w Treblince • Podział z urzędu a prawa gminy – przypadek z praktyki omawia ...

powrót

Alicja Konkol, Karolina Kamińska, Jakub Łobodecki

Światowo w stolicy

XXXII Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji (IGSM), Warszawa, 23-29 czerwca.

fot. Izabela Fijałkowska, Geoida
fot. Izabela Fijałkowska, Geoida
Blisko 150 uczestników z 30 uczelni, 16 krajów i 4 kontynentów wzięło udział w 32. edycji IGSM (International Geodetic Student Meeting). To jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie geodezji zakończyło się wielkim sukcesem!

Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida” wraz z tą uczelnią już po raz drugi organizowało IGSM – największą konferencję studentów geodezji z całego świata (poprzednio w 1995 r.). Tygodniowe spotkanie obfitowało w ciekawe wydarzenia – zarówno merytoryczne, jak i kulturalno-rozrywkowe. Do najważniejszych należały sesje naukowe, podczas których studenci mogli zaprezentować swoje najnowsze osiągnięcia oraz wyniki badań. Prace uczestników konferencji – referaty i postery – oceniało czteroosobowe jury złożone z wykładowców WGiK PW (dr hab. Przemysław Kupidura i dr Marcin Rajner) oraz przedstawicieli firm partnerskich wydarzenia (Valerio Dominic Gulli – nFrames, Emmanuel Adetutu – Here). Swoich faworytów mogła też wskazać pub­liczność.

Sesję referatową wypełniło 8 zróżnicowanych tematycznie prezentacji. Poruszono w nich zagadnienia związane m.in. z fotogrametrią bliskiego zasięgu, systemami nawigacji satelitarnej czy najnowszymi technologiami, takimi jak uczenie maszynowe czy przyspieszanie analiz przestrzennych dzięki wykorzystaniu mocy procesorów graficznych.
Jury najwyżej oceniło referat Jakuba Łobodeckiego (PW) pt. „Use of photogrammetric technologies for inter­active visualization of cultural heritage in virtual reality”. Projekt zrealizowało Koło Naukowe Geodezji i Kartografii PW. Studenci wykonali pomiary fotogrametryczne wnętrz Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, a następnie przedstawili je w formie realistycznej wizualizacji 3D, którą można oglądać z wykorzystaniem gogli VR.

Publiczność wyróżniła natomiast Kyriaki Mouzakidou (Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach) za referat pt. „Multi­source data fusion for creating a Digital Terrain Model to facilitate rainwater harvesting estimations of the historic water system of Maulbronn Monastery Complex”. Autorka na podstawie zdjęć lotniczych z 1968 r. zbudowała numeryczny model terenu, który następnie wykorzystała do...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS