wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Sierpień 2019, Nr 8 (291) |


• Całkowite odejście od rysowania. O przyszłość informatyzacji MPZP pytamy ekspertów i użytkowników • Geodezja na sterydach. Korzyści z sieci komórkowych 5G dla geodetów • Las strażnikiem pamięci. Dr Sebastian Różycki opowiada o badaniach obozów w Treblince • Podział z urzędu a prawa gminy – przypadek z praktyki omawia ...

powrót

Henryk Bartoszewicz

Gród nad Dniestrem

Atlas historyczny miast ukraińskich, tom drugi Halicz. Mało kto wie, że średniowieczna łacińska nazwa Halicza to Halicia, a w popularnej wersji Galicia i stąd nazwa Galicja. Jedno z największych niegdyś miast Rusi Halicko-Włodzimierskiej ma już swój tom w serii atlasów historycznych miast europejskich.

1. Plan sytuacyjny Halicza, 1795 r., Atlas, t. 2
1. Plan sytuacyjny Halicza, 1795 r., Atlas, t. 2
W GEODECIE 1/2016 zaprezentowałem I tom Atlasu historycznego miast ukraińskich ukazujący obraz kartograficzny Lwowa. Wkrótce ukazał się tom Żółkiew, któremu poświęciłem artykuł recenzyjny w GEODECIE 6/2018. Tom ten został opatrzony numerem trzecim, ponieważ numer drugi, jak zapewniali mnie autorzy, zarezerwowano dla atlasu stołecznego Kijowa. Ostatecznie postanowiono jednak nadać go kolejnemu tomowi Halicz.

Atlas historyczny Halicza (podobnie jak Lwowa i Żółkwi) przygotował do druku zespół badaczy pod kierunkiem naukowym Myrona Kaprala. Zespół autorski tworzą ponadto: Marija Bihun, Wołodymyr Kozełkiwskyj, Ihor Krechoweckyj, Jurij Łukomskyj, Wasyl Petryk, Łarysa Poliszczuk, Andrij Stasiuk, Taras Tkaczuk, Zenowij Fedunkiw, Andrij Feloniuk, Andrij Figol, Andrij Czemerynskyj oraz Stepan Jamelynec. Opracowanie to zawiera podobny materiał kartograficzny jak tom Żółkiew, o czym zadecydowała porównywalna wielkość obu miast oraz podobny stan zachowania ich dawnych planów i widoków. W tomie Halicz opublikowano 11 reprodukcji oryginalnych map wielkoskalowych, 8 widoków miasta, a także 7 autorskich map historycznych ukazujących rozwój przestrzenny miasta. Część tekstowa w językach ukraińskim i angielskim prezentuje rozwój przestrzenny, urbanistyczny i architektoniczny Halicza.

• Mapy najdawniejsze

Sporządzenie prezentowanego dzieła poprzedziła skrupulatna kwerenda źród­łowa w zbiorach archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych Ukrainy, Polski oraz Austrii. Mapy wielkoskalowe reprodukowane w atlasie to wartościowe źród­ła ukazujące obraz kartograficzny Halicza od lat 70. XVIII do początku XXI w. Nie zachował się żaden plan ogólny miasta z okresu, kiedy pozostawało ono w granicach Korony Królestwa Polskiego (do 1772 r.). Najstarszym spośród kartografików umieszczonych w 2. tomie Atlasu historycznego miast ukraińskich jest arkusz Halicz zdjęcia wojskowego Galicji i Lodomerii, które sporządził po I rozbiorze Polski (w latach 1779-1783) zes­pół austriackich kartografów wojskowych kierowany przez ppłk. Fridricha von Miega. Oryginał dzieła wykonany w skali około 1:28 000 przechowywany jest w zasobie Kiergsarchiv w Wiedniu. Na arkuszu Halicz (wymiary 63 x 42 cm) wyrysowano miasto i jego okolice. Zasięgiem obejmuje on obszar od miejscowości Wiktorów na zachodzie do Lasów na wschodzie i od miejscowości Kunaszów na północy do Mariampola na południu. Oznaczono na nim miasto Halicz w granicach administracyjnych. Zabudowę przedstawiono w sposób uproszczony zindywidualizowany. Bardzo dokładnie wykreślono sieć hydrograficzną (szczególnie rzekę Dniestr) i sieć komunikacyjną...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS