wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Sierpień 2019, Nr 8 (291) |


• Całkowite odejście od rysowania. O przyszłość informatyzacji MPZP pytamy ekspertów i użytkowników • Geodezja na sterydach. Korzyści z sieci komórkowych 5G dla geodetów • Las strażnikiem pamięci. Dr Sebastian Różycki opowiada o badaniach obozów w Treblince • Podział z urzędu a prawa gminy – przypadek z praktyki omawia ...

powrót

Anna Wardziak

Niech geodezja zacznie wychodzić do ludzi

Najlepsze aplikacje wykorzystujące możliwości usług sieciowych KIEG i ULDK.

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski od początku urzędowania dynamicznie udostępnia do powszechnego użytku usługi sieciowe. Niedawno ogłosił konkurs na przygotowanie aplikacji lub serwisu internetowego z wykorzys­taniem możliwości dwóch z nich. 17 lipca autorzy najlepszych rozwiązań odebrali statuetki i dyplomy.

Obie usługi, których dotyczył konkurs, powstały w stołecznej firmie Geo-System kierowanej wówczas przez obecnego GGK. Usługa KIEG (Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów) została przez spółkę uruchomiona w lipcu 2017 r., a dwa miesiące później dzięki staraniom jej szefa i wsparciu ówczesnej minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej została włączona do Geoportalu. W tym samym roku firma wdrożyła usługę ULDK (Usługa Lokalizacji Działek Katastralnych). Tę GUGiK przejął i uruchomił dopiero na początku br.

KIEG pozwala na wygenerowanie mapy ewidencji gruntów i budynków dla dowolnego obszaru kraju. ULDK umożliwia natomiast lokalizację wskazanej działki ewidencyjnej na podstawie jej identyfikatora lub współrzędnych X, Y dowolnego punktu leżącego na jej obszarze. Istotą obu usług jest możliwość pobierania za pomocą ujednoliconego interfejsu informacji z każdego z 380 serwerów powiatowych. Zainteresowanie tymi usługami jest duże (rys. poniżej). W czerwcu ULDK wywoływano prawie 9 milionów razy. Natomiast KIEG od lutego trzyma się na poziomie ponad 100 mln wywołań miesięcznie, a w maju przekroczyła nawet 130 mln.

Jak przekonuje GUGiK, pros­­­­ty interfejs i dostępność dla obszaru całego kraju powodują, że usługi te odgrywają znaczącą rolę w dostępie do aktualnych danych EGiB zarówno w systemach państwowych, jak i komercyjnych. Większość wywołań jest oczywiście wynikiem wykorzystania tych usług przez serwis geoportal.gov.pl, ale coraz częściej intensywnie posługują się nimi inne systemy państwowe czy komercyjne, co potwierdzają m.in. nagrodzone rozwiązania.

• Rozdanie nagród

Na spotkaniu, podczas którego uhonorowano laureatów konkursu, GGK Waldemar Izdebski deklarował, że stara się zmienić utarty obraz geodezji. – Powszechnie jest ona kojarzona z biegającym z tyczką człowiekiem, mapą do projektu czy podziałem działki. Natomiast nie dostrzega się roli geodezji w systemach informatycznych państwa, a przecież jest ona głównym dostarczycielem danych przestrzennych na potrzeby tych systemów – przekonywał. – Usługi oferowane przez GUGiK są powszechnie dostępne i do dowolnego wykorzys­tania. Jeżeli ktoś zarobi na nich miliony, świetnie, byleby zapłacił od tego podatek. Ale najistotniejsze jest to, że konsekwencją „wyjś­cia geodezji do ludzi” będzie rozwój technologii – podkreś­lał GGK...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS