Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2019, Nr 8 (291) |


• Całkowite odejście od rysowania. O przyszłość informatyzacji MPZP pytamy ekspertów i użytkowników • Geodezja na sterydach. Korzyści z sieci komórkowych 5G dla geodetów • Las strażnikiem pamięci. Dr Sebastian Różycki opowiada o badaniach obozów w Treblince • Podział z urzędu a prawa gminy – przypadek z praktyki omawia ...

powrót

Anna Wardziak

Niech geodezja zacznie wychodzić do ludzi

Najlepsze aplikacje wykorzystujące możliwości usług sieciowych KIEG i ULDK.

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski od początku urzędowania dynamicznie udostępnia do powszechnego użytku usługi sieciowe. Niedawno ogłosił konkurs na przygotowanie aplikacji lub serwisu internetowego z wykorzys­taniem możliwości dwóch z nich. 17 lipca autorzy najlepszych rozwiązań odebrali statuetki i dyplomy.

Obie usługi, których dotyczył konkurs, powstały w stołecznej firmie Geo-System kierowanej wówczas przez obecnego GGK. Usługa KIEG (Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów) została przez spółkę uruchomiona w lipcu 2017 r., a dwa miesiące później dzięki staraniom jej szefa i wsparciu ówczesnej minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej została włączona do Geoportalu. W tym samym roku firma wdrożyła usługę ULDK (Usługa Lokalizacji Działek Katastralnych). Tę GUGiK przejął i uruchomił dopiero na początku br.

KIEG pozwala na wygenerowanie mapy ewidencji gruntów i budynków dla dowolnego obszaru kraju. ULDK umożliwia natomiast lokalizację wskazanej działki ewidencyjnej na podstawie jej identyfikatora lub współrzędnych X, Y dowolnego punktu leżącego na jej obszarze. Istotą obu usług jest możliwość pobierania za pomocą ujednoliconego interfejsu informacji z każdego z 380 serwerów powiatowych. Zainteresowanie tymi usługami jest duże (rys. poniżej). W czerwcu ULDK wywoływano prawie 9 milionów razy. Natomiast KIEG od lutego trzyma się na poziomie ponad 100 mln wywołań miesięcznie, a w maju przekroczyła nawet 130 mln.

Jak przekonuje GUGiK, pros­­­­ty interfejs i dostępność dla obszaru całego kraju powodują, że usługi te odgrywają znaczącą rolę w dostępie do aktualnych danych EGiB zarówno w systemach państwowych, jak i komercyjnych. Większość wywołań jest oczywiście wynikiem wykorzystania tych usług przez serwis geoportal.gov.pl, ale coraz częściej intensywnie posługują się nimi inne systemy państwowe czy komercyjne, co potwierdzają m.in. nagrodzone rozwiązania.

• Rozdanie nagród

Na spotkaniu, podczas którego uhonorowano laureatów konkursu, GGK Waldemar Izdebski deklarował, że stara się zmienić utarty obraz geodezji. – Powszechnie jest ona kojarzona z biegającym z tyczką człowiekiem, mapą do projektu czy podziałem działki. Natomiast nie dostrzega się roli geodezji w systemach informatycznych państwa, a przecież jest ona głównym dostarczycielem danych przestrzennych na potrzeby tych systemów – przekonywał. – Usługi oferowane przez GUGiK są powszechnie dostępne i do dowolnego wykorzys­tania. Jeżeli ktoś zarobi na nich miliony, świetnie, byleby zapłacił od tego podatek. Ale najistotniejsze jest to, że konsekwencją „wyjś­cia geodezji do ludzi” będzie rozwój technologii – podkreś­lał GGK...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS