Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2019, Nr 8 (291) |


• Całkowite odejście od rysowania. O przyszłość informatyzacji MPZP pytamy ekspertów i użytkowników • Geodezja na sterydach. Korzyści z sieci komórkowych 5G dla geodetów • Las strażnikiem pamięci. Dr Sebastian Różycki opowiada o badaniach obozów w Treblince • Podział z urzędu a prawa gminy – przypadek z praktyki omawia ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska, Damian Czekaj

Wykonawcy i urzędnicy mówią "tak" nowelizacji

ANKIETA: Użytkownicy Geoforum.pl ocenili projekt zmian Prawa geodezyjnego i kartograficznego. 9 wybranych zmian zapisanych w projekcie nowelizacji Pgik cieszy się poparciem od 68% do 93% ankietowanych przez Geoforum.pl. Nieco słabiej jest z nowelizacją jako całością, ale i tak jest za nią ponad połowa badanych.

Procedowana właśnie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego wzbudza spore kontrowersje (więcej o stanie prac i szansach na uchwalenie ustawy w bieżącej kadencji Parlamentu na s. 4). Sześć organizacji zrzeszających geodetów i kartografów (Polska Geodezja Komercyjna, Geodezyjna Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Lokalne Stowarzyszenia Geodezyjne, Polskie Towarzystwo Geodezyjne i Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów) skierowało w tej sprawie list otwarty do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, domagając się „skutecznego zablokowania” prac nad ustawą. Ich zdaniem projekt zmian w Pgik po konsultacjach publicznych „nie spełnia podstawowego celu, jakim było uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego, oraz nie eliminuje istniejących wadliwych i nieefektywnych procedur funkcjonowania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej” (więcej w GEODECIE 7/2019). Ponadto dwie z tych organizacji skierowały listy do samego premiera. Sęk w tym, że nie całe środowisko zgadza się z takim stanowiskiem, o czym świadczy choćby brak w gronie sygnatariuszy Stowarzyszenia Geodetów Polskich czy liczne pozytywne komentarze zamieszczane na Geoforum.pl.

Nasza redakcja postanowiła zatem sprawdzić, jakie jest rzeczywiste poparcie dla nowelizacji. Przyznajemy otwarcie, że całkowicie subiektywnie wybraliśmy i poddaliśmy ocenie czytelników Geoforum.pl te zmiany w Pgik, które zgodnie z założeniami mają poprawić warunki pracy geodetów. Dodatkowo umożliwiliśmy ocenę całej nowelizacji, a także zamieszczenie uwag do każdej odpowiedzi (co najmniej jedno pytanie skomentowała 1/5 badanych).

Przewaga osób popierających poszczególne zmiany w Pgik jest bardzo wyraźna, co ilustrują zamieszczone obok wykresy. Największą aprobatą cieszy się propozycja likwidacji biurokracji związanej z licencjami dla wykonawców (93%). Postulat ten pozytywnie ocenili zarówno wykonawcy prac geodezyjnych, jak i pracownicy administracji (po 94% głosów na „Tak”). Uzyskał on też 100-procentowe poparcie w dwóch województwach – opolskim i podlaskim. „Najważniejsza zmiana” – pisali ankietowani.

Na drugim miejscu – z poparciem 88% – plasuje się propozycja ułatwienia wprowadzania niektórych zmian w ewidencji gruntów i budynków (w trybie czynności materialno-technicznych). Również w tym przypadku stanowisko wykonawców i urzędników jest zbieżne – 88% i 90% głosów na „Tak”. Uwag było niewiele, ale przytoczmy jedną z nich. Pracownik administracji publicznej z dolnośląskiego napisał, że „przepis należy uszczegółowić, aby np. nie zachodziła potrzeba zmiany atrybutów decyzją. Jednak zmiana powierzchni (…) czy użytków mających wpływ na podatki powinna nastąpić w drodze decyzji. Strona powinna mieć możliwość wzięcia udziału w procesie aktualizacji”...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS