wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Sierpień 2019, Nr 8 (291) |


• Całkowite odejście od rysowania. O przyszłość informatyzacji MPZP pytamy ekspertów i użytkowników • Geodezja na sterydach. Korzyści z sieci komórkowych 5G dla geodetów • Las strażnikiem pamięci. Dr Sebastian Różycki opowiada o badaniach obozów w Treblince • Podział z urzędu a prawa gminy – przypadek z praktyki omawia ...

powrót

Grzegorz Ninard

Dzierżawy w ewidencji po nowelizacji Pgik

Wykazywanie w ewidencji gruntów i budynków informacji o dzierżawach ma zniknąć wraz z najbliższą nowelizacją Pgik. Ale dane już ujawnione same przecież nie znikną. Jak się z nimi obejść, żeby nie złamać prawa?

Na mocy pkt 16 lit. a art. 1 projektu ustawy z 29 maja o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw w art. 20 w ust. 2 Pgik uchyla się pkt 3-6. Zmiana ta ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia projektowanej ustawy (art. 12 projektu). Zgodnie z aktu­alnym brzmieniem art. 20 ust. 2 pkt 6 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne [DzU z 2019 r. poz. 725 ze zm., dalej jako Pgik] w ewidencji gruntów i budynków wykazuje się także informacje dotyczące umów dzierżawy, jeżeli od wykazania takich informacji w EGiB uzależnione jest nabycie praw wynikających z przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, a także z przepisów o rozwoju obszarów wiejskich. Uchylenie pkt 6 spowoduje, że w ewidencji nie będzie się już ujmowało informacji o dzierżawach. Nowelizacja nie zawiera żadnych innych postanowień dotyczących postępowania z danymi dotyczącymi dzierżaw ujawnionymi w EGiB.
(...)

• Po nowelizacji

Skutkiem wejścia w życie planowanej nowelizacji będzie utrata podstaw prawnych do zamieszczania w ewidencji jakichkolwiek danych dotyczących umów dzierżaw. Istniejące w ewidencji zapisy staną się zapisami nielegalnymi, tj. istniejącymi bez podstawy prawnej. W konsekwencji wszystkie takie zapisy powinny być z ewidencji usunięte. Innymi słowy, należy dokonać aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków poprzez usunięcie danych dotyczących dzierżaw jako danych aktualnych (dane archiwalne to osobna sprawa).

Jednocześnie okoliczności postulowanej do przeprowadzenia aktualizacji danych ewidencyjnych – w postaci usunięcia podstaw prawnych gromadzenia w rejestrze publicznym określonego rodzaju informacji – powodują, że można ją zakwalifikować do aktualizacji dotyczącej tych danych, których zmiana następuje na podstawie prawa. Przy czym chodzi tu o taki przypadek, gdzie to nie przepisy prawa wymagają dokonania określonego wpisu co do założonej tymi przepisami treści, lecz z przepisów tych wynika obowiązek usunięcia okreś­lonych danych.

Wydaje się zatem, że istnieje tu możliwość działania zarówno z urzędu (art. 24 ust. 2a pkt 1 lit. a), jak i w drodze czynnoś­ci materialno-technicznej (art. 24 ust. 2b pkt 1 lit. a). Aktualizacja ta mieściłaby się w zakresie określonym w § 45 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ws. EGiB. Powyższe oznacza...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS