Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2019, Nr 8 (291) |


• Całkowite odejście od rysowania. O przyszłość informatyzacji MPZP pytamy ekspertów i użytkowników • Geodezja na sterydach. Korzyści z sieci komórkowych 5G dla geodetów • Las strażnikiem pamięci. Dr Sebastian Różycki opowiada o badaniach obozów w Treblince • Podział z urzędu a prawa gminy – przypadek z praktyki omawia ...

powrót

Jerzy Królikowski

Geodezja na sterydach

Korzyści z sieci komórkowych 5G dla branży geodezyjnej. Uruchomienie sieci piątej generacji pozwoli nie tylko szybciej ściągać filmiki z YouTube’a. Dla szeroko rozumianej branży geoinformatycznej oznacza to sprawniejsze wykonywanie prac terenowych, możliwość rozwijania innowacyjnych usług, a także dodatkowe zlecenia na dane przestrzenne.

Fot. Bentley Systems
Fot. Bentley Systems
Liczby w tabeli obok robią wrażenie. Przynajmniej w teorii sieci 5G powinny zapewnić transfer danych na poziomie nawet 20 gigabitów na sekundę z opóźnieniem raptem kilku milisekund, a na jednym kilometrze kwadratowym z zalet tej technologii może korzystać nawet milion urządzeń! W porównaniu z obecnie funkcjonującymi sieciami 4G (LTE) oznacza to przełom w telekomunikacji.

Na razie jednak z 5G jest trochę jak z yeti – choć wszyscy o tym mówią, to przeciętny konsument nie ma możliwoś­ci sprawdzenia tych zalet w praktyce. Ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że bardzo szybko się to zmieni. Na rynek trafiają bowiem pierwsze smartfony obsługujące ten standard, kolejne kraje budują testowe sieci 5G, toczą się także prace legislacyjne regulujące wykorzystanie tej technologii. W rezultacie za rok, najdalej dwa stanie się ona „chlebem powszednim”. Już dziś warto więc pomyśleć, w jaki sposób przekuć zalety 5G na lepszą pracę swojej firmy czy urzędu.

• Bez kabli, bez dysków, na żywo

Komfort pracy geodetów zwiększy przede wszystkim znacznie szybsza transmisja danych. Sprawi ona chociażby, że znacznie skróci się „dystans” między biurem a terenem, lub wręcz pozwoli przenieść biuro do smartfona czy tabletu. Możliwie stanie się natychmiastowe przesłanie wyników pomiaru do stacji roboczej w celu ich kontroli i dalszej obróbki. I wcale nie mamy tu na myśli transmisji pojedynczych pikiet, ale przekazywanie zdjęć z dronów czy chmur punktów z LiDAR-ów. Pojawia się zresztą pytanie: skoro taka transmisja będzie możliwa niemal „na żywo”, to czy skanery bądź bezzałogowce w ogóle będą musiały posiadać dyski czy karty pamięci? Z pewnością mniej potrzebne staną się kable do transmisji danych, co otwiera nowe perspektywy miniaturyzacji sprzętu pomiarowego.

Sieci 5G pozwolą także przesyłać duże pliki w odwrotnym kierunku – z biura do ekip terenowych. W ten sposób projektant będzie mógł szybko przekazać geodecie np. kompletny model 3D inwestycji, by ten przeprowadził na jego podstawie tyczenie. Oczywiście pojawi się tu problem efektywnej pracy z takimi danymi na urządzeniach polowych, które z reguły mają słabe moce obliczeniowe. Można go jednak rozwiązać przynajmniej na dwa sposoby – wykorzystując strumieniową transmisję danych bądź coraz powszechniejsze przetwarzanie w chmurze. Z pewnością popularyzacja 5G sprawi, że...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS