Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2019, Nr 8 (291) |


• Całkowite odejście od rysowania. O przyszłość informatyzacji MPZP pytamy ekspertów i użytkowników • Geodezja na sterydach. Korzyści z sieci komórkowych 5G dla geodetów • Las strażnikiem pamięci. Dr Sebastian Różycki opowiada o badaniach obozów w Treblince • Podział z urzędu a prawa gminy – przypadek z praktyki omawia ...

powrót

Jerzy Królikowski

Minister docenia geoinnowacje

I edycja konkursu MIiR na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie i habilitacyjne, publikacje oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji.

– Mam nadzieję, że geoinformacja będzie stawać się coraz ważniejszą specjalizacją polskiej gospodarki – powiedział Jerzy Kwieciński, wręczając nagrody dla najbardziej innowacyjnych prac i rozwiązań w tej dziedzinie.

Sporo jest rządowych konkursów promujących innowacje „made in Poland” w różnych dziedzinach powiązanych z geodezją. Niestety, własnych ministerialnych nagród nasza branża od dłuższego czasu nie miała. Teraz wreszcie nastąpiła zmiana i na szczęście nie jest to inicjatywa jednorazowa. Mowa o konkursie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na najlepsze prace naukowe oraz rozwiązania w zakresie geoinformacji. Jego wyniki poznaliśmy 28 czerwca.

– Możliwość wręczenia tych nagród cieszy mnie nie tylko dlatego, że geoinformacja leży w kompetencjach naszego ministerstwa, ale także z tego powodu, że to bardzo innowacyjna dziedzina, szalenie ważna dla naszej gos­podarki – powiedział podczas wręczenia nagród Jerzy Kwieciński.

– Cieszy mnie, że minister docenia rolę informacji przestrzennej. To coś, w czym możemy się mocno rozwijać. Chcę też, by w tym kierunku rozwijał się GUGiK – zapowiedział główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. – Zależy nam na popularyzacji rozwiązań związanych z geoinformacją, tak aby na tej bazie nie tylko rozwijać gospodarkę i administrację publiczną, ale także ułatwiać życie obywatelom – stwierdził. GGK przypomniał jednocześnie, że trwają prace nad nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która ma uwolnić wiele ważnych rejestrów danych przestrzennych. W jego ocenie zapewni to dodatkowy impuls do rozwijania kolejnych innowacji w zakresie szeroko rozumianej geoinformacji.

• Prace inżynierskie i magisterskie

Spośród 18 zgłoszonych do konkursu prac dyplomowych jury powołane decyzją MIiR wyróżniło 7. Tematyka nagrodzonych publikacji koncentrowała się wokół trzech zagadnień: modelowania 3D, analiz przestrzennych oraz standaryzacji i harmonizacji danych. W pierwszy temat wpisała się praca inżynierska Klaudii Kapelusznej oraz Pauliny Syrokosz z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (promotor: dr inż. Krzysztof Bakuła). Zbadały one możliwość wykorzystania...

Pełna treś artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama