Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2018, Nr 10 (281) |


• Jak pomierzyć rekord świata opowiada Przemysław Staniek z firmy STAGEO specjalizującej się m.in. w pomiarach odległości na zawodach lekkoatletycznych • O „Atlasie danych zasobu geodezyjnego i kartograficznego województwa łódzkiego” rozmawiamy z WINGiK-iem Wojciechem Dyakowskim • iGeoZUD, czyli Narady koordynacyjne z ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Nie bójmy się postępu

V Konferencja Techniczna „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK”, Jachranka, 12-14 września. Wprawdzie hasło konferencji stołecznej firmy Geo-System dotyczyło technologii, ale podczas tegorocznej edycji spotkania znów dużo mówiło się o potrzebie zmian w prawie. Sprzyjała temu obecność głównego geodety kraju.

Fot. Przedstawiciele powiatu mińskiego z nagrodą  za rolę prekursora we wdrażaniu innowacyjnych elementów technologii iGeoMap/ePODGiK
Fot. Przedstawiciele powiatu mińskiego z nagrodą za rolę prekursora we wdrażaniu innowacyjnych elementów technologii iGeoMap/ePODGiK
Dla stałych bywalców konferencji w Jachrance podstawowa różnica polegała w br. na tym, że Waldemar Izdebski występował nie w roli prezesa Geo-Systemu, tylko głównego geodety kraju (na stanowisku prezesa zastąpił go Zbigniew Malinowski). Tak więc z przywódcy protestu przeciwko kontrowersyjnej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego z lipca 2014 r. Waldemar Izdeb­ski przeistoczył się w osobę decyzyjną.

Gdyby chcieć jednym zdaniem podsumować przesłanie nowego GGK, brzmiałoby ono zapewne tak: Wdrażajmy postęp i nie narzekajmy. Zwracając się do przedstawicieli powiatów, którzy stanowili większość uczestników konferencji, nie szczędził obietnic („wiele rzeczy, które były do załatwienia, postaram się załatwić”) i zapowiedzi („nie bójmy się postępu, bo tego w GUGiK-u na pewno nie zabraknie”). Jednocześ­nie dzielił się trzeźwą oceną sytuacji („nie oczekujcie, że przyjdzie prawo i powie, że macie robić informatyzację tak albo tak”).

Za deklaracjami idą już pierwsze konkrety. GGK zapowiedział wsparcie (zwrot kosztów) dla powiatów, które wystawią usługi sieciowe z zakresu EGiB oraz GESUT. Zorganizuje też konferencję, na której GUGiK zaprezentuje dobre praktyki z zakresu informatyzacji.

Wśród kierunków działań GUGiK-u Waldemar Izdebski wymienił rozwój usług danych przestrzennych i Geoportalu, finalizację projektów CAPAP, ZSIN faza II i K-GESUT, przygotowanie nowych projektów na lata 2019-2021 oraz zmiany w przepisach. Poinformował, że obecnie procedowane są nowelizacje czterech rozporządzeń: ws. EGiB, ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, ws. ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych IIP oraz ws. Rady IIP. Planowane są także zmiany w rozporządzeniach ws. ...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama