Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2017, Nr 9 (268) |


• Na progu nowej ery, czyli geodezja i kartografia wobec wyzwań Linked Open Data oraz internetu 3.0 • Z okazji 25-lecia istnienia Polskiej Geodezji Komercyjnej rozmawiamy z jej prezesem Waldemarem Klockiem • GUGiK zapowiada: Cała Polska w 3D – w ramach projektu CAPAP ma powstać 15 mln modeli 3D budynków • Powstanie ...

powrót

Jerzy Królikowski

Laserem w przeszłość

Dzięki połączeniu najnowszych technologii pomiarowych oraz historycznych danych naukowcy chcą odtworzyć oryginalny wygląd perełki niemieckiej architektury – mazurskiej wsi Zabrost Wielki.

Trójwymiarowy model nieistniejącej już karczmy w Gross Sobrost (Fot. Pracownia Skanerów 3D UW)
Trójwymiarowy model nieistniejącej już karczmy w Gross Sobrost (Fot. Pracownia Skanerów 3D UW)
Miejscowość Gross Sobrost jako jedna z wielu w ówczesnych Prusach Wschodnich uległa znacznym zniszczeniom po przejś­ciu we wrześniu 1914 roku frontu I wojny światowej. W tym nieszczęściu ta mała i niepozorna (jeszcze) wieś miała jednak odrobinę szczęścia. Wykonanie projektu jej odbudowy władze niemieckie zleciły bowiem berlińskiemu architektowi Carlowi Kujathowi, a ten podszedł do zadania wyjątkowo ambitnie. Jego projekt silnie współgrał z rodzącą się niemiecką myślą polityczną, a jednocześnie był przejawem nowoczesnej funkcjonalności i estetyki. Odbudowę zrealizowano w latach 1916-?1917, a jej efektem była architektura niespotykana nigdzie indziej w regionie, czego przykładem są chociażby charakterystyczne bramy wjazdowe.

Drugą wojnę światową wieś przetrwała bez większych strat materialnych. Natomiast po jej zakończeniu ze zmienioną nazwą (na Zabrost Wielki) znalazła się w granicach Polski. Z kolei w 1954 r. – wskutek akcji „Wisła” – została całkowicie zasiedlona przez ludność pochodzenia ukraińskiego. Przez następne dekady trwała powolna degradacja tej wyjątkowej architektury polegająca na mniejszych lub większych przebudowach oraz zacieraniu pierwotnego charakteru miejscowości.

Unikatowość Zabrostu Wielkiego została odkryta na nowo w XXI wieku – w latach 2000 i 2001 Stowarzyszenie „Borussia” uznało go za najpiękniejszą wieś na Mazurach, a w 2003 r. zdobył on I miejsce w konkursie na najlepiej zachowaną zabytkową wieś Warmii i Mazur. Wkrótce miejscowość zyska jeszcze większą sławę, bo specjaliści z Pracowni Skanerów 3D Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z zespołami z innych ośrodków naukowych postanowili odtworzyć jej oryginalny wygląd, korzys­tając z najnowszych zdobyczy technologicznych. Ma temu służyć projekt „Wirtualny Gross Sobrost”. Jednym z jego nadrzędnych celów jest uświadomienie wyjątkowości tego miejsca – przede wszystkim miejscowej ludności, ale także innym osobom, choćby turystom. Oczywiście wyniki projektu będą miały również duże znaczenie historyczne.

Podstawą do odtworzenia wyglądu wsi było pomierzenie istniejącego układu urbanistycznego...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS