wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 2017, Nr 9 (268) |


• Na progu nowej ery, czyli geodezja i kartografia wobec wyzwań Linked Open Data oraz internetu 3.0 • Z okazji 25-lecia istnienia Polskiej Geodezji Komercyjnej rozmawiamy z jej prezesem Waldemarem Klockiem • GUGiK zapowiada: Cała Polska w 3D – w ramach projektu CAPAP ma powstać 15 mln modeli 3D budynków • Powstanie ...

powrót

Jerzy Królikowski

Laserem w przeszłość

Dzięki połączeniu najnowszych technologii pomiarowych oraz historycznych danych naukowcy chcą odtworzyć oryginalny wygląd perełki niemieckiej architektury – mazurskiej wsi Zabrost Wielki.

Trójwymiarowy model nieistniejącej już karczmy w Gross Sobrost (Fot. Pracownia Skanerów 3D UW)
Trójwymiarowy model nieistniejącej już karczmy w Gross Sobrost (Fot. Pracownia Skanerów 3D UW)
Miejscowość Gross Sobrost jako jedna z wielu w ówczesnych Prusach Wschodnich uległa znacznym zniszczeniom po przejś­ciu we wrześniu 1914 roku frontu I wojny światowej. W tym nieszczęściu ta mała i niepozorna (jeszcze) wieś miała jednak odrobinę szczęścia. Wykonanie projektu jej odbudowy władze niemieckie zleciły bowiem berlińskiemu architektowi Carlowi Kujathowi, a ten podszedł do zadania wyjątkowo ambitnie. Jego projekt silnie współgrał z rodzącą się niemiecką myślą polityczną, a jednocześnie był przejawem nowoczesnej funkcjonalności i estetyki. Odbudowę zrealizowano w latach 1916-?1917, a jej efektem była architektura niespotykana nigdzie indziej w regionie, czego przykładem są chociażby charakterystyczne bramy wjazdowe.

Drugą wojnę światową wieś przetrwała bez większych strat materialnych. Natomiast po jej zakończeniu ze zmienioną nazwą (na Zabrost Wielki) znalazła się w granicach Polski. Z kolei w 1954 r. – wskutek akcji „Wisła” – została całkowicie zasiedlona przez ludność pochodzenia ukraińskiego. Przez następne dekady trwała powolna degradacja tej wyjątkowej architektury polegająca na mniejszych lub większych przebudowach oraz zacieraniu pierwotnego charakteru miejscowości.

Unikatowość Zabrostu Wielkiego została odkryta na nowo w XXI wieku – w latach 2000 i 2001 Stowarzyszenie „Borussia” uznało go za najpiękniejszą wieś na Mazurach, a w 2003 r. zdobył on I miejsce w konkursie na najlepiej zachowaną zabytkową wieś Warmii i Mazur. Wkrótce miejscowość zyska jeszcze większą sławę, bo specjaliści z Pracowni Skanerów 3D Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z zespołami z innych ośrodków naukowych postanowili odtworzyć jej oryginalny wygląd, korzys­tając z najnowszych zdobyczy technologicznych. Ma temu służyć projekt „Wirtualny Gross Sobrost”. Jednym z jego nadrzędnych celów jest uświadomienie wyjątkowości tego miejsca – przede wszystkim miejscowej ludności, ale także innym osobom, choćby turystom. Oczywiście wyniki projektu będą miały również duże znaczenie historyczne.

Podstawą do odtworzenia wyglądu wsi było pomierzenie istniejącego układu urbanistycznego...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS