Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2017, Nr 2 (261) |


• Prawdy i mity o K-GESUT • Po co w dronie RTK? Kosztowny gadżet, czy jednak coś więcej? • Sprawiedliwość nawet po 70 latach – geodezyjne reperkusje reformy rolnej z 1944 r. omawia Bogdan Grzechnik • Kręta droga do odszkodowań za działki pod drogi. Przypadki z praktyki sądowej opisuje Magdalena Durzyńska • Skaner 3D ...

powrót

Jerzy Królikowski

Skaner 3D dla mas

Popularnonaukowe media coraz częściej donoszą o nowych urządzeniach, które będą niskim kosztem pozyskiwać dokładną i gęstą chmurę punktów. Czy dla geodezji to szansa czy zagrożenie?

Skaner laserowy wszedł na dobre do geodezji na początku tego wieku. Mimo bogatej oferty różnorodnych urządzeń oraz rosnącego grona użytkowników LiDAR wciąż jest jednak rzadkim wyposażeniem firmy geodezyjnej. Przyczyna jest prosta – pieniądze. Koszt naziemnego skanera to przynajmniej 100 tys. zł. Nie da się taniej? Wielu naukowców intensywnie pracuje nad tym, by się dało!

• Mniej optyki, niższa cena

Oferowane obecnie na rynku skanery laserowe są znacznie mniejsze i lżejsze niż ich poprzednicy jeszcze sprzed kilku lat. Pozwala to z powodzeniem integrować te sensory np. z bezzałogowymi maszynami latającymi. Wciąż jednak trudno uznać te urządzenia za lekkie i kompaktowe. To w dużej mierze wina tego, że składają się z wielu elementów optycznych i ruchomych, w przypadku których pole do miniaturyzacji jest mocno ograniczone. To samo dotyczy zresztą obniżania cen.

A gdyby tak pozbyć się tych elementów? Nad tym właśnie pracują naukowcy z California Institute of Technology (Caltech), a efektem ich badań jest Nanophotonic Coherent Imager (NCI) – czip o wielkości raptem 1 mm kwadratowego zdolny do wykonywania precyzyjnych pomiarów 3D. NCI działa na podobnej zasadzie jak skaner laserowy, przy czym jego osiągi na pierwszy rzut oka są mizerne. Czip składa się bowiem z zaledwie 16-pikselowej matrycy, gdzie każdy piksel jest odrębnym interferometrem. Jak wyjaśniają naukowcy z Caltechu, oznacza to tyle, że w obecnym kształcie NCI wykonuje „zdjęcie” o wielkości 16 px, gdzie w każdym pikselu zapisane są informacje o odległoś­ci do mierzonego obiektu oraz o intensywności odbitego światła.

Badacze zastrzegają jednak, że nie ma przeszkód technologicznych, by następne matryce były znacznie większe i liczyły setki lub nawet tysiące pikseli. Problem kiepskiej rozdzielczości można także obejść, wykonując sekwencje pomiarów 4 x 4 px. W ten sposób specjalistom z Caltechu udało się wygenerować numeryczny model monety – pomiar przeprowadzono z odległości pół metra.

• Chmura dla druku

W ocenie kalifornijskich naukowców tego typu czipy są na tyle niewielkie i tanie w produkcji, że z powodzeniem będzie można integrować je z elektroniką użytkową. Jako potencjalne zastosowanie wymieniane jest przede wszystkim skanowanie niewielkich obiektów na potrzeby ich późniejszego druku 3D...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS