Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2014, Nr 7 (230) |


• Raz na wozie, raz pod wozem – wywiad z Zygmuntem Zadorą-Paszkowskim, geodetą z Kanady, potomkiem emigrantów z armii Andersa • Od Trybunału do Trybunału: Czy nowelizacja prawa geodezyjnego jest zgodna z konstytucją? • Między jałmużną a zadośćuczynieniem – Bogdan Grzechnik o tym, co w Polsce oznacza słuszne odszkodowanie ...

powrót

Grzegorz Wierzbicki, Piotr Ostrowski

Powódź w Świniarach

Lotnicze skanowanie laserowe – szkoła interpretacji, część 5. Ocena geomorfologicznych skutków awarii wału przeciwpowodziowego w dolinie Wisły na Mazowszu (2010 r.)

Geomorfologia jest nauką o formach rzeźby terenu i procesach je kształtujących. Zwykło się uważać, że obszar środkowej Polski, a szczególnie Mazowsze, jest płaski i charakteryzuje się monotonną rzeźbą równinną. Na pierwszy rzut oka geomorfolodzy nie mają tutaj nic ciekawego do badania, zwłaszcza w porównaniu np. z Tatrami posiadającymi atrakcyjną rzeźbę wysokogórską ukształtowaną przez lodowce typu alpejskiego i ciągle formowaną przez spektakularne lawiny, spływy błotno-gruzowe czy obrywy skał.

Mazowsze jest jednak rozcięte doliną Wisły, która kilka razy w roku staje się areną niezwyk­le dynamicznych procesów erozji i akumulacji związanych z wczesnowiosennymi i letnimi wezbraniami rzeki. Zazwyczaj w okolicy letniego przesilenia słonecznego w Karpatach pojawiają się ulewne deszcze wywołujące falę wezbraniową w tamtejszych potokach. Woda z potoków karpackich dość szybko dociera do koryta górnej Wisły. W wyniku tego procesu ogromna ilość wody przenosi się korytem rzecznym niczym pasem transmisyjnym na północ, zalewając rozległe i nisko położone obszary dolinne Mazowsza.

Podobna sekwencja wydarzeń miała miejsce w maju 2010 roku, doprowadzając do największej od kilkudziesięciu lat powodzi opadowej w centralnej Polsce. Wszystko zaczęło się w połowie miesiąca od bardzo intensywnych deszczów na obszarze Karpat Zachodnich. Opady zanotowane w maju w Bes­kidzie Małym, Beskidzie Śląskim i Tatrach osiąg­nęły ponad 500% wieloletniej normy dla tego miesiąca! Sytuację dodatkowo pogorszyła śnieżna i długa zima – grunt w dorzeczu Wisły był jeszcze ciągle mocno nasycony wodą z topniejącego wiosną śniegu. Konsekwencją tego splotu niekorzystnych warunków meteo­rologicznych, hydrologicznych i hydro­geologicznych była fala wezbraniowa przemieszczająca się w dół rzeki, niosąca niespotykaną od dawna ilość wody. Wiślane wały nie wytrzymały jej naporu. Ich przerwanie w kilku miejscach w odcinku Górnej i Środkowej Wisły doprowadziło do katastrofalnej powodzi m.in. w Sandomierzu i Wilkowie. Do poważnej awarii wałów przeciwpowodziowych doszło także w okolicach miejscowości Świniary w powiecie płockim.

Przez przerwany tamże wał przeciwpowodziowy przelewało się ok. 15% wody płynącej wówczas korytem Wisły. Biorąc pod uwagę względnie niewielką szerokość wyrwy w wale, wskaźnik jednostkowej mocy strumienia osiąg­nął w miejscu awarii prawie 10 000 W/?m kw., co jest wartością niemal 1000 razy większą niż w korycie Wisły przy ekstremalnej powodzi i trudną do wyobrażenia, zwłaszcza na nizinnym Mazowszu. Woda płynąca z tak gigantyczną mocą (łącznie przez okres ponad 2 tygodni) wyerodowała w powierzchni tarasu zalewowego głębokie na ponad 10 m obniżenie zwane kotłem eworsyjnym i długą na 750 m rynnę, którą geomorfolodzy nazywają korytem krewasowym...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS