Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2014, Nr 7 (230) |


• Raz na wozie, raz pod wozem – wywiad z Zygmuntem Zadorą-Paszkowskim, geodetą z Kanady, potomkiem emigrantów z armii Andersa • Od Trybunału do Trybunału: Czy nowelizacja prawa geodezyjnego jest zgodna z konstytucją? • Między jałmużną a zadośćuczynieniem – Bogdan Grzechnik o tym, co w Polsce oznacza słuszne odszkodowanie ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Od Trybunału do Trybunału

Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego została wymuszona wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego opublikowanym 11 lipca 2013 r., który za niekonstytucyjną uznał delegację ustawową do określania wysokości opłat za udostępnianie PZGiK. Właśnie mija rok, jaki TK dał ustawodawcy na usunięcie usterek. Czy historia zatoczy koło i nowelizacja Pgik również trafi do Trybunału?

Tego ciągłego „na ostatnią chwilę” wszyscy mamy już serdecznie dosyć. Miesiąc temu pisałam do czerwcowego GEODETY artykuł o nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego i do końca nie było wiadomo, czy ustawa przejdzie przez parlament i w jakim kształcie. Wreszcie, w strasznych bólach, przeczołgała się przez obie izby. Teraz znowu mamy koniec miesiąca (do wejścia w życie ustawy zostało zaledwie 14 dni) i nadal nie wiemy, czy prezydent ustawę podpisze (dostępne opcje to: podpisze, podpisze i skieruje do Trybunału Konstytucyjnego, skieruje do Trybunału Konstytucyjnego bez podpisywania, zawetuje). No i czy do 12 lipca Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zdąży opublikować ją w Dzienniku Ustaw. Bo jak nie, to PZGiK będzie działał prawem kaduka.

Przejdźmy jednak do rzeczy. Miesiąc temu zakończyłam pytaniem o ostateczne brzmienie art. 11. Przeszła wersja, że „Wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych może być przedsiębiorca, jednostka organizacyjna, a także osoba legitymująca się uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii w przypadku wykonywania przez tę osobę funkcji biegłego sądowego, mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego”. W ostatniej chwili w Sejmie dopisano tę część zaznaczoną wytłuszczonym drukiem, zapominając jednak o dopisaniu „geodety upoważnionego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta do przeprowadzenia czynności ustalenia przebiegu granic”.
„Przedsiębiorcy” i „jednostki organizacyjne” zostali bez zmian. Czym grozi takie sformułowanie art. 11, pisałam już miesiąc temu. Warto przy tej okazji sięg­nąć do odpowiedzi na interpelację posła PO Tomasza Kuleszy z 10 kwietnia, która to odpowiedź dziwnym trafem wpłynęła do Sejmu dopiero 10 czerwca, czyli kilka dni po przyjęciu ustawy przez Sejm (5 czerwca). Odpowiedź nosi jednak datę 27 maja, czego potwierdzeniem jest również to, że odnosi się ona do projektu nowelizacji sprzed 30 maja (w tym dniu Komisja Infrastruktury rekomendowała wytłuszczoną zmianę art. 11). Ten korowód dat pokazuje, że strona rządowa sama nie wie, co czyni. Kiedy sekretarz stanu Stanisław Huskowski (MAC) przekonuje w odpowiedzi na interpelację, że proponowane w projekcie brzmienie art. 11 jest w porządku, jednocześnie na wniosek PO wprowadzana jest jego istotna korekta...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS