Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2014, Nr 4 (227) |


• Wyższa matematyka cennika – o propozycjach naprawienia przepisów o opłatach za czynności geodezyjne • Marcin Barlik: Grawimetria moja miłość - otwieramy „Poczet profesorów” Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej • Kryzys omija geoinformatykę mówi dyrektor techniczny firmy Geobid Krzysztof ...

powrót

Damian Czekaj

Między młotem a kowadłem

Mapa do celów projektowych ma w procesie inwestycyjnym niebagatelne znaczenie. Wiedzą o tym wszyscy jego uczestnicy, więc powinni i wykonawcy prac geodezyjnych z Piotrkowa Trybunalskiego. Wiedza ta bynajmniej nie przeszkadza co poniektórym w wykonywaniu fuszerek, które ostatecznie trafiają do inwestora i zasobu. Piotrkowski PODGiK zdaje się nie dostrzegać problemu.

W marcu ubiegłego roku Stowarzyszenie Geodetów Ziemi Piotrkowskiej (SGZP) wystosowało do geodety powiatu piotrkowskiego pismo z prośbą o spotkanie w celu omówienia licznych problemów, które – zdaniem tej organizacji – nękają piotrkowską geodezję. W liście wskazano aż 12 kwestii wartych przedyskutowania. Jedną z nich były nagminnie pojawiające się nieprawidłowości przy wykonywaniu map do celów projektowych. Już we wspomnianym piś­mie Stowarzyszenie zasugerowało, aby do wytycznych do zgłoszenia pracy geodezyjnej dodać uwagę: „wykonawca prac geodezyjnych powinien przywołać w sprawozdaniu oznaczenie operatu źród­łowego, na podstawie którego przyjął współrzędne granic działki do wykreślenia na mapę. W przypadku braku w zasobie współrzędnych spełniających odpowiednie kryteria dokładności należy przeprowadzić ustalenie granic (…)”.

Stowarzyszenie, bazując na wieloletniej praktyce swoich członków, którzy znają specyfikę miejscowych opracowań, stwierdziło, że 90% materiałów służących do umieszczenia granic na mapach do celów projektowych znajdujących się w piotrkowskim zasobie nie spełnia warunków określonych przez rozporządzenie MSWiA z 9 lis­topada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Zdaniem SGZP starania PODGiK, aby do zasobu trafiały tylko wartościowe opracowania, są niewystarczające. Oczywiście winni zaistniałej sytuacji są również wykonawcy prac geodezyjnych, którzy sporządzają mapy do celów projektowych niezgodnie z obowiązującymi zasadami. Nanoszone na nie granice pochodzą głównie z wektoryzacji map w skali 1:1000 bez sięgania do pierwotnej dokumentacji. Niska dokładność pozyskanych w ten sposób danych powoduje m.in. przesunięcia w posadowieniu urządzeń podziemnych, a nawet sytuacje, w których budynek nie mieś­ci się na działce.

Walkę z tą praktyką Stowarzyszenie rozpoczęło od zaapelowania do geodety powiatowego, aby do zasobu nie przyjmowano m.in. opracowań przygotowanych w taki sposób, a od geodetów zaczęto wymagać analizy wykorzystanych materiałów pod kątem spełnienia standardów. Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia MRRiB z 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz ośrodek dokumentacji powinien odrzucać mapy, na których granice nie są pozyskane z odpowiednią dokładnością. SGZP liczyło, że zdecydowane stanowis­ko PODGiK wymusi na wykonawcach zmianę ich dotychczasowego postępowania i pozwoli podnieść jakość gromadzonych w zasobie materiałów...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS