Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2014, Nr 4 (227) |


• Wyższa matematyka cennika – o propozycjach naprawienia przepisów o opłatach za czynności geodezyjne • Marcin Barlik: Grawimetria moja miłość - otwieramy „Poczet profesorów” Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej • Kryzys omija geoinformatykę mówi dyrektor techniczny firmy Geobid Krzysztof ...

powrót

Rafał Zapłata, Agnieszka Ptak

Zabytkowe mielerze

Lotnicze skanowanie laserowe – szkoła fotointerpretacji (2). Odkrywanie dziedzictwa archeologicznego – obiekty przemysłowe na obszarach leśnych

Archiwalne zdjęcie mielerza (fot. z arch. E. Marszałka)
Archiwalne zdjęcie mielerza (fot. z arch. E. Marszałka)
Dziedzictwo kulturowe na obszarach leśnych obejmuje liczne pozos­tałości po minionych wydarzeniach, które wiążemy nie tylko z archeologią, ale i­ z historią przemysłu. Wśród obiektów w terenie odnajdujemy również relikty mielerzy, które w przeszłości stanowiły podstawę produkcji węgla drzewnego. Prawdopodobnie jeden z okresów, kiedy ten rodzaj surowca znajdował szerokie zastosowanie, przypada na czas funkcjonowania Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, a w XX w. – Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego częścią stało się Zagłębie Staropolskie.

Mielerze to obiekty, na które najogólniej składał się stos drewna, ułożony na planie koła, o średnicy kilkunastu metrów, z dookolnymi zagłębieniami (otworami lub rowem), okrywane ziemią czy darnią. Uszczelnienie chroniło konstrukcję przed dopływem powietrza podczas wypału, który doprowadzał do zwęglania się drewna. Po wypale warstwę wierzchnią konstrukcji zdejmowano („ściągano oponę”) i mielerz studzono, a powstały węgiel drzewny wybierano i transportowano zazwyczaj z lasu, który był zarówno miejscem pozyskiwania surowca, jak i produkcji. Obecnie pozostałości tych konstrukcji na terenach otwartych (niegdyś zalesionych) to znikome fragmenty węgli drzewnych, a na terenach leśnych – częś­ciowo zachowane i słabo widoczne formy przestrzenne, które charakteryzują się dookolnym zagłębieniem lub rowami, mającymi jedynie kilka czy kilkanaście centymetrów głębokości. Natomiast część centralna jako pozostałość zgrupowanych węgli drzewnych przyjmuje formę niewielkiego wypiętrzenia.

Te szczątki konstrukcji są często niemal niewidoczne w lesie, ale – jak pokazują liczne przykłady badań – dzięki technologii skanowania laserowego stają się one dostrzegalne dla naukowców mimo zniszczeń i znaczącej niwelacji. Potwierdza to m.in. odkrycie skupiska ponad 1000 mielerzy w okolicach Seredzic w województwie mazowieckim (na terenach Nadleśnictwa Marcule i Nadleśnictwa Polany), które rozpoznano w 2013 r. w ramach projektu naukowego pt. „Zastosowanie skaningu laserowego oraz teledetekcji w ochronie, badaniu i inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego. Opracowanie nieinwazyjnych, cyfrowych metod dokumentacji i rozpoznawania zasobów dziedzictwa architektonicznego i archeologicznego” realizowanego przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy współpracy z firmą MGGP Aero, która była wykonawcą laserowych pomiarów lotniczych...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS