Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2014, Nr 4 (227) |


• Wyższa matematyka cennika – o propozycjach naprawienia przepisów o opłatach za czynności geodezyjne • Marcin Barlik: Grawimetria moja miłość - otwieramy „Poczet profesorów” Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej • Kryzys omija geoinformatykę mówi dyrektor techniczny firmy Geobid Krzysztof ...

powrót

Joanna Bac-Bronowicz, Piotr Pluta, Gertruda Rutkowska, Edward Tomiczak, Marta Wałachowska

Pilotaż, wdrożenie i produkcja BDOT10k

Jak opracowano pierwszą mapę topograficzną według nowego rozporządzenia, czyli bazę danych obiektów topograficznych w skali 1:10 000 w województwie śląskim.

Tworzenie cyfrowych map topograficznych rozpoczęto w Polsce w 1999 r. Od połowy 2003 r. arkusze mapy topograficznej w skali 1:10 000 były opracowywane na podstawie topograficznej bazy danych (TBD) w układzie 1992 według wytycznych technicznych wydanych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii – wersja 1, a od 2008 r. na podstawie drugiej ich wersji. Wdrożenie TBD zostało zrealizowane głównie na terenach zurbanizowanych, w jego wyniku opracowano mapy topograficzne (tzw. wysokiej jakości prezentacje kartograficzne) dla kilkunastu procent powierzchni kraju. Następnym etapem prac było przygotowanie przekształcenia TBD w bazę danych obiektów topograficznych i wydanie w 2011 roku odpowiedniego rozporządzenia, w którym m.in. określono tryb i standardy techniczne tworzenia typowych opracowań kartograficznych w szeregu skalowym od 1:10 000 do 1:1 000 000. Odwzorowaniem przyjętym dla tych map zgodnie z rozporządzeniem z 2012 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych jest PL-UTM.

• Mapy już w zasobie

W październiku 2013 r. do Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach przekazano pierwsze w Polsce mapy topograficzne wykonane zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 17 listopada 2011 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych (DzU nr 279 z 2011 r., poz. 1642), zwanym dalej rozporządzeniem BDOT10k. Sporządzono je dla siedmiu powiatów grodzkich (Chorzów, Katowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy oraz Zabrze) i jednego ziemskiego (mikołowski). Do zasobu geodezyjnego trafiło 16 pełnych sekcji map topograficznych w skali 1:10 000 (te przygotowane zostały w postaci gotowej do dystrybucji) oraz 38 niepełnych sekcji.

Realizację projektu rozpoczęto w sierpniu 2012 r., gdy na zamówienie Województwa Śląskiego podpisano umowę na aktualizację i dostosowanie topograficznej bazy danych (TBD) do struktur BDOT10k. Wyłonionym w przetargu pub­licznym wykonawcą zostało konsorcjum utworzone przez dwie firmy: Geoinvent SA oraz Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Należy podkreślić, że zakres prac ujętych w specyfikacji tego zamówienia różnił się od podobnych dla innych obszarów kraju, gdyż dodatkowo obejmował część kartograficzną. W artykule przedstawiono kolejne etapy projektu, stosowaną technologię oraz zaprezentowano wnioski wynikające z prac kartograficznych realizowanych po raz pierwszy według nowego rozporządzenia BDOT10k.

• Etapy projektu

Prace rozpoczęto od przeniesienia danych z topograficznej bazy danych (TBD), czyli ze starej struktury, do bazy utworzonej według zasad określonych w nowo obowiązującym rozporządzeniu BDOT10k. Po dokonaniu migracji danych zaktualizowano treść bazy na podstawie ortofotomapy. W ramach tego etapu powstały także nowe warstwy i tabele, które w dotychczasowej strukturze TBD nie istniały.

Kolejnym krokiem było zaktualizowanie i uzupełnienie atrybutów w bazie na podstawie różnych wykazów, ewidencji i rejestrów publicznych. Były one przydatne m.in. przy aktualizacji warstwy budynków. W nowej strukturze BDOT10k trudny do zrealizowania okazał się wymóg wprowadzenia wielu funkcji szczegółowych dla każdego obiektu. W konsekwencji każdy budynek wielorodzinny, w którym mieści się np. bank, poczta lub lokal usługowy, powinien mieć przypisane wszystkie funkcje.

Po tym etapie aktualizacji baza danych była gotowa do weryfikacji w terenie. Przygotowane zostały kalki atrybutowe dla topografów. Zauważone przez nich wszelkie zmiany, nieścisłości, błędy i braki były na bieżąco korygowane i wprowadzane do bazy. Aktualizacja terenowa zakończyła prace nad topograficzną częścią zadania i była podstawą do wykonania etapu związanego z opracowaniem kartograficznym. Właśnie w zakresie redakcji kartograficznej nasza praca różniła się od innych realizowanych w tym samym czasie na terenie Polski. Pozostałe projekty kończyły się po aktualizacji terenowej i zapisaniu bazy w formacie GML.

Przed redakcją kartograficzną opracowane zostały symbole zgodne z nowym rozporządzeniem BDOT10k, kartograficzny projekt wizualizacji treści bazy oraz rysunek rzeźby terenu, który powstał na podstawie numerycznego modelu terenu. Samą redakcję wykonano za pomocą technologii reprezentacji kartograficznych. Po zakończeniu redakcji obydwa komponenty projektu: topo i karto, zapisano w formacie tekstowym GML...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS