Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2014, Nr 3 (226) |


• Nasze bezrobocie 2013 – na koniec ubiegłego roku odnotowano rekordową liczbę bezrobotnych w branży • Deregulacja czy komplikacja? – rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych • W stronę wykonawcy – rozmawiamy z geodetą powiatu wejherowskiego Januszem Wentą • Słowo się rzekło, kobyłka u płota, czyli jak wdrażano ...

powrót

Rafał Zapłata, Agnieszka Ptak

Kopalnia krzemienia

Lotnicze skanowanie laserowe – szkoła interpretacji [1]. Odkrywanie dziedzictwa archeologicznego na obszarach pokrytych roślinnością

Zabytki archeologiczne to ogromny zasób dziedzictwa kulturowego, którego rozpoznanie i inwentaryzacja na obszarach zalesionych wymaga specyficznych metod badawczych oraz umiejętnoś­ci interpretacyjnych. Z uwagi na często zachowaną własną formę krajobrazową obiektów archeologicznych, którą charakteryzuje nieznaczna wysokość względna (w tym również wklęsłość terenu), kształt czy wielkość obiektów, mamy możliwość obserwacji oraz trójwymiarowej rejestracji ich zróżnicowanej powierzchni.

Tradycyjnie archeologia dokonywała rozpoznania obiektów na podstawie bezpośredniej obserwacji terenowej, która zwłaszcza na terenach zalesionych nie była efektywna m.in. z powodu słabej widoczności i czytelnoś­ci. W ostatnich latach z ogromnym powodzeniem prace badawcze na terenach leśnych wspiera technologia lotniczego skanowania laserowego (Airborne Laser Scanning – ALS) umożliwiająca rejestrację małych i pozornie niewyraźnych form terenowych z dużą dokładnością. Wraz z technikami wizualizowania i przetwarzania danych przestrzennych technologia ta stała się znakomitym narzędziem w detekcji zabytków archeologicznych.

Rozpoczynając pracę z danymi ALS, w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać ich oceny i analizy jakości w celu określenia m.in. zakresu pokrycia terenu pomiarami czy efektywności dotarcia wiązki lasera do powierzchni gruntu...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS