Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2014, Nr 3 (226) |


• Nasze bezrobocie 2013 – na koniec ubiegłego roku odnotowano rekordową liczbę bezrobotnych w branży • Deregulacja czy komplikacja? – rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych • W stronę wykonawcy – rozmawiamy z geodetą powiatu wejherowskiego Januszem Wentą • Słowo się rzekło, kobyłka u płota, czyli jak wdrażano ...

powrót

Robert Olszewski

Świat to za mało...

Opowieść o przygodach agenta 007 w popularnym filmie „The world is not enough” jest wprawdzie ekranową fikcją, lecz tytuł niesie prawdziwe przes­łanie. By naprawdę poznać otaczający świat, by go zrozumieć, potrzebujemy czegoś więcej niż Aston Martina Jamesa Bonda. Potrzebujemy cyfrowego modelu rzeczywis­tości – bazy danych przestrzennych oraz narzędzi pozwalających na analizę tego modelu i „wydobywanie” z surowych danych wartościowych informacji, prawidłowości, zależności i wiedzy.

Budowa europejskiej (dyrektywa INSPIRE) i krajowej (ustawa o IIP) infrastruktury geoinformacyjnej sprawiła, iż w ciągu minionej dekady podaż danych o charakterze przestrzennym wzrosła o dwa rzędy wielkości. Użytkownicy są „zalewani” danymi różnego pochodzenia i różnej jakości. Jak zauważa Clive Humby, „Data is a new oil. Models are the new gold” (Dane są nową ropą. Modele są nowym złotem). Podobnie jak ropa naftowa wymaga rafinacji, by otrzymać z niej benzynę, plastik czy gumę, tak i dane zgromadzone w bazie wymagają przetworzenia, by uzyskać z nich użyteczną informację, tę zaś przekształcić w praktyczną wiedzę mogącą być podstawą wspomagania decyzyjnego procesów biznesowych związanych z przestrzenią.

Fundusze unijne płynące do Polski szerokim strumieniem w kończącej się właśnie tzw. perspektywie finansowej pozwoliły na zgromadzenie danych przestrzennych dla obszaru praktycznie całego kraju. Zakończono zbieranie w bazie BDOT10k danych topograficznych o dokładności odpowiadającej mapom analogowym w skali 1:10 000, od lat dostępna jest – aktualizowana w racjonalnych interwałach czasowych – cyf­rowa ortofotomapa, przeważająca część kraju została także pokryta danymi wysokościowymi uzyskanymi przy użyciu technologii LiDAR (skanowanie laserowe) zgromadzonymi w ramach projektu ISOK.

Oczywiście zawsze można zgromadzić jeszcze więcej danych czy bardziej je uszczegółowić. Jednak to, czym dysponujemy obecnie, jest absolutnie wystarczające, by zrobić kolejny krok. Jak zauważa w „Wieku informacji” Manuel
Castels, paradoks wielkiej cywilizacyjnej zmiany polega na tym, że „mamy niemalże nieograniczony dostęp do danych i informacji, a jednocześnie nie potrafimy zrobić z tego prawie żadnego użytku”. Akwizycja wiedzy na podstawie dostępnej informacji (także informacji przestrzennej) ma zatem kluczowe znaczenie...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS