wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2012, Nr 11 (210) |


• Ucieczka do przodu, czyli co nowego na Intergeo 2012 • Nie każdy musi być inżynierem – uwagi na marginesie forum nt. kształcenia i doskonalenia zawodowego geodetów • Ortofotomapa z drona, czyli UAV – obiecująca technologia z wieloma znakami zapytania (cz. II) • Teren i analityka czy klikanie? • Pomiary ...

powrót

Anna Wardziak

Z przyrodą za pan brat

Warsztaty „Wykorzystanie teledetekcji i fotogrametrii w ochronie przyrody”, Zakopane, 10-12 października

Lista uczestników 7. edycji warsztatów TPN została zamknięta, zanim organizatorzy zdążyli ogłosić oficjalny nabór. Z jednej strony świadczy to o dużym zainteresowaniu praktycznym wykorzys­taniem tych technologii, z drugiej zaś wystawia bardzo dobrą ocenę poprzednim edycjom tej imprezy.

W tym roku obchodzimy 40-lecie programu Landsat (najdłużej działającego satelitarnego programu obserwacji Ziemi uruchomionego przez NASA), którego instrumenty wciąż dostarczają wielu danych specjalistom z różnych dziedzin – przypomniał dr hab. Stanisław Lewiński (CBK PAN). Z kolei przyszły rok ma być przełomowy dla GMES (Global Monitoring for Environment and Security). Planowane jest bowiem wystrzelenie trzech satelitów z konstelacji Sentinel, które będą źródłem wielu danych dla tego unijnego programu obserwacji Ziemi. Jedną z najszybciej rozwijających się obecnie metod klasyfikacji zdjęć satelitarnych jest według Lewińskiego klasyfikacja obiektowa. Podstawy praktycznego zastosowania oprogramowania eCognition firmy Definiens przeznaczonego właśnie do klasyfikacji obiektowej można było poznać podczas szkolenia.

O zastosowaniu algorytmu MAD (Multivariate Alteration Detection) mówił Sebastian Aleksandrowicz (CBK PAN). W drugiej połowie lat 90. metodę MAD opracowano specjalnie do detekcji zmian na podstawie zdjęć wielo- i hiperspektralnych. Przykładem zastosowania transformacji MAD jest algorytm postępowania wprowadzony w ramach europejskiego projektu SATChMo/Geoland2 opracowany w CBK PAN we współpracy z IGiK...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS