Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2012, Nr 10 (209) |


• Inwazja dronów, czyli UAV – obiecująca technologia z wieloma znakami zapytania (cz. I) • Goodbye, AutoCAD-zie! • Mobilny system rozszerzonej rzeczywistości – nowe narzędzie geodety czy zbędny gadżet? • Opolskie w internecie • Strona postępowania o podział nieruchomości (cz. I) • Niwelatory ...

powrót

Anna Wardziak

Pomysł na fundusze unijne

OWI to akronim nazwy projektu zainicjowanego w maju 2009 r., którego beneficjentem jest samorząd województwa opolskiego. Przedsięwzięcie jest w fazie ostatnich testów, których zakończenie zaplanowano jeszcze w tym miesiącu.

Kilka lat temu zarzucano Zarządowi Województwa brak koncepcji wykorzystania funduszy unijnych związanych z budową społeczeństwa informacyjnego – mówił podczas konferencji podsumowującej dotychczasowe efekty tego przedsięwzięcia (Izbicko, 6-7 wrześ­nia) wicemarszałek Tomasz Kostuś. – Jednak w odróżnieniu od innych województw zamiast na budowę sieci informatycznych w Opolskiem postawiono na e-usługi i była to dobra decyzja, bo umożliwiła realizację m.in. tego przedsięwzięcia.

Projekt (szczegóły w artykule na s. 27) jest efektem aktywnej współpracy dwóch jednostek UMWO: Biura Społeczeństwa Informacyjnego i Informatyki oraz Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Ich szefów poprosiliśmy o odsłonięcie kulisów projektu.

• Skąd idea współpracy?
Jako koordynator Regionalnego Programu Operacyjnego osi „Społeczeństwo informacyjne” miałem świadomość, że są środki – mówi dyrektor Biura SIiI Mariusz Bogucki (fot.) – i że jest niepowtarzalna szansa, aby zrealizować sensownie pomysły odkładane na półkę z powodu braku funduszy. W tym czasie robiłem inwentaryzację wszystkich systemów oraz baz danych w UMWO. I doszedłem do wniosku, że mamy mnóstwo danych, które można zintegrować z informacją przestrzenną, z geodezją. Z szefową naszego WODGiK-u współpracowałem już dużo wcześniej (nad opolskim SIP-em), poznaliśmy włas­ne możliwości i postanowiliśmy rozpocząć prace nad wspólnym projektem. Napisana została koncepcja, studium wykonalnoś­ci i krok po kroku wraz z zes­połem doprowadziliś­my do złożenia wniosku projektowego. Połączyliś­my siły i to jest właśnie geoinformatyka – przekonuje dyrektor Bogucki...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS