Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2012, Nr 10 (209) |


• Inwazja dronów, czyli UAV – obiecująca technologia z wieloma znakami zapytania (cz. I) • Goodbye, AutoCAD-zie! • Mobilny system rozszerzonej rzeczywistości – nowe narzędzie geodety czy zbędny gadżet? • Opolskie w internecie • Strona postępowania o podział nieruchomości (cz. I) • Niwelatory ...

powrót

Dariusz P. Kowalik

Goodbye, AutoCAD-zie!

Żyłem sobie spokojnie w przekonaniu, że nigdy nie będę myślał o pirackiej wersji oprogramowania jako o ostoi szczęśliwości, choć i tania, i stabilna, i działająca bez problemów. Prawdę powiedziawszy, te opinie znam jedynie z opowiadań, bo nigdy z „piratów” nie korzystałem.

Dzisiaj wszelkie moralne aspekty, po latach krucjaty i walki, wyrzucam do kosza. Przepraszam wszystkich, którym wmawiałem, że są nieuczciwi i tym podobni, że chcą w sposób mało elegancki korzystać z czyjejś pracy. Róbcie, co chcecie, tak jak do tej pory. Ja będę milczał i kiwał głową, zostawię tylko dla siebie deklarację, w którą stronę. Zrozumiałem, że to nie myśl twórcza jest opłacana przez legalnych użytkowników, tylko czysta, żywa komercja i biznes ludzi zarabiających na wiedzy innych, a do tego – jak w opisywanym przypadku – ludzi butnych i mało kompetentnych.
Zostałem przećwiczony nieźle przez naszych amerykańskich sojuszników, co to skonstruowali, pewnie za pomocą imigrantów, program AutoCAD. W tym zakresie mam dosyć amerykańskich sojuszników. Zawsze twierdziłem, że „mocarstwowi” – czy to „Ruskie”, czy „Amerykańce” – są jednacy. Myślą identycznie, używają broni identycznie, za mordę trzymają identycznie. Różnią się ilością i jakością forsy, ale mentalność ta sama.

Kiedyś skuszony reklamą w ramach testowania programów geodezyjnych kupiłem w polskiej firmie Designers Geodeskę, a jakże, z licencją, jak zawsze. Droga była jak cholera, ale pomyś­lałem: trudno. Skoro chcę być nowoczesny, to muszę podzielić się moimi przychodami z myślą techniczną innych. To przecież ona pozwala mi zarabiać. Płacę i mam. Tę nieopatrzną, jak się później okazało, inwestycję zrobiłem w 2005 roku. Wraz z fantastyczną (polską) Geodeską dostałem wielkiego amerykańskiego Landa. Byłem oczarowany. Uczyłem się go od diabła i trochę, żeby być wielkim. Dla geodezyjnych opracowań Land był wielki, tak jak moja nauka...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS