Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2012, Nr 10 (209) |


• Inwazja dronów, czyli UAV – obiecująca technologia z wieloma znakami zapytania (cz. I) • Goodbye, AutoCAD-zie! • Mobilny system rozszerzonej rzeczywistości – nowe narzędzie geodety czy zbędny gadżet? • Opolskie w internecie • Strona postępowania o podział nieruchomości (cz. I) • Niwelatory ...

powrót

Jerzy Przywara

Inwazja dronów

UAV – obiecująca technologia z wieloma znakami zapytania, część I

Za 10 lat bezzałogowy samolot będzie czymś tak normalnym na niebie jak dzisiaj awionetka. Być może zamiast zespołu pomiarowego ujrzymy wtedy w terenie drona, który zeskanuje każdy kąt mierzonego obiektu, nie wyłączając jego wnętrza.

Według przepisów bezpilotowe statki powietrzne to statki bez pilota, nieprzeznaczone do celów sportowych lub rekreacyjnych, zdolne do lotu autonomicznego programowanego lub zdalnie sterowanego. Z angielska zwane są dronami, w skrócie, według najnowszej nomenklatury – RPA (Remotely Piloted Aircraft), według dotychczasowej – UAV (Unmanned Aerial Vehicle).

Generalnie dzielimy je na samoloty i helikoptery (nie będziemy tu zajmować się sterowcami, szybowcami i modelami). Jak duże są UAV? Wagę najmniejszych liczymy w gramach, największy obecnie produkowany ma ponad 14 ton i rozpiętość skrzydeł większą niż Boe­ing 737. Dzieli się je na 15 kategorii, z tego tylko cztery mają zastosowanie przy dostarczaniu danych na potrzeby geodezji i kartografii. Dane zbierane przez wojskowe UAV służą do szpiegowania i zabijania, przez cywilne – do pozostałych zastosowań. W skrócie chodzi o pozyskanie zdjęć, danych laserowych, obrazów w podczerwieni itd.

Wojskowe drony są drogie (ceny idą w miliony dolarów) i nie do kupienia przez Kowalskiego, cywilne – nieporównywalnie tańsze, zwłaszcza jeśli sięgniemy po tzw. kit, czyli zestaw do samodzielnego zmontowania. Ich ceny zaczynają się od paru tysięcy złotych, choć za te bardziej zaawansowane trzeba zapłacić kilkaset tysięcy lub więcej. Gdy poza aparatem latającym w grę wchodzi także centrum kierowania i kontroli, moduły startu i lądowania, łączności itd., mowa jest o UAS/RPAS, czyli bezzałogowym systemie latającym...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS