Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2001, Nr 12 (79) |


• Być prezesem, być kobietą – rozmowa z prezesem OPGK Wrocław Alicją Dorzak • Kup pan tachimetr – przegląd tachimetrów elektronicznych • Unia niwelacyjna, czyli Europejski Wysokościowy System Odniesienia 2000 • Firma ubiega się o certyfikat jakości • Urzędnicza Polska szlachecka – dlaczego trzeba ...

powrót

Maria Rokoszewska

Mądrość przed szkodą

Ubezpieczenia sprzętu elektronicznego i pomiarowego. Wiele firm prowadzących działalność gospodarczą ubezpiecza mienie (budynki, wyposażenie biura) od różnych zdarzeń losowych, np. od pożaru, powodzi, kradzieży z włamaniem czy rabunku. Ubezpieczeniem można objąć również sprzęt elektroniczny stacjonarny, a od pewnego czasu także przenośny sprzęt pomiarowy, m.in. geodezyjny. Możliwość ubezpieczenia sprzętu geodezyjnego na razie nie jest powszechna, gdyż nie wszystkie towarzystwa chcą wziąć na siebie wysokie ryzyko ewentualnej wypłaty odszkodowania. Pomiarowy sprzęt geodezyjny, nie dość, że drogi, to jeszcze często narażony jest na uszkodzenia spowodowane upadkiem (szczególnie na budowach).

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie sprzętu przenośnego pod warunkiem zawarcia umowy ubezpieczenia elektronicznego sprzętu stacjonarnego lub innego mienia. Z reguły umowa ubezpieczenia podpisywana jest na rok, choć mogą też być umowy krótsze i wtedy składka nie jest niestety obliczana proporcjonalnie. Ochrona rozpoczyna się zwykle od następnego dnia po podpisaniu umowy, pod warunkiem opłacenia składki w całości bądź w części (wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość rozłożenia jej na raty).

Sposób wyceny
W bardzo dużym stopniu sposób wyceny wpływa na późniejszą wypłatę odszkodowania. Ubezpieczający sam wycenia sprzęt podlegający ubezpieczeniu, a więc sam ustala sumę ubezpieczenia, stanowiącą górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Niedoubezpieczenie (zaniżenie wartości ubezpieczanego majątku) może spowodować zastosowanie zasady proporcji, czyli obniżenia wypłaty odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują do ubezpieczenia sprzęt wyceniany według dwóch systemów: - wartości odtworzeniowej (nowej), tzn. odpowiadającej kosztom przywrócenia mienia do stanu początkowego, - wartości rzeczywistej, tzn. odtworzeniowej (nowej) pomniejszonej o zużycie techniczne, inaczej rozumianej jako wartość rynkowa.
Z reguły sprzęt nowy (maksymalnie kilkuletni) ubezpieczany jest według wartości odtworzeniowej, a sprzęt starszy – według rzeczywistej. Towarzystwa ubezpieczeniowe same określają granicę wieku sprzętu przyjmowanego do ubezpieczenia według wartości odtworzeniowej. Dzieje się tak, ponieważ sprzęt starzeje się bardzo szybko. Na przykład trzyletni komputer w wyniku szkody zostaje zastąpiony nowym, ale nie klasy sprzed trzech lat, tylko z dnia dzisiejszego. Tak więc, jeśli sprzęt w momencie zakupu był np. klasy średniej, to za odszkodowanie będzie można kupić sprzęt klasy średniej z dnia szkody. Sprzęt starszy (ubezpieczany według wartości rzeczywistej) w wyniku szkody może zostać zastąpiony tylko sprzętem podobnym, posiadającym zbliżone parametry techniczne z uwzględnieniem zużycia.



Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama