Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2001, Nr 12 (79) |


• Być prezesem, być kobietą – rozmowa z prezesem OPGK Wrocław Alicją Dorzak • Kup pan tachimetr – przegląd tachimetrów elektronicznych • Unia niwelacyjna, czyli Europejski Wysokościowy System Odniesienia 2000 • Firma ubiega się o certyfikat jakości • Urzędnicza Polska szlachecka – dlaczego trzeba ...

powrót

Paweł Kowalski

Gdzie znaleźć zasoby kartograficzne

Na pytanie, czy w dostatecznym stopniu bogactwo Internetu zaspokaja potrzeby wszystkich użytkowników geoinformacji, można obecnie odpowiedzieć przecząco i każdy znajdzie szereg powodów skłaniających ku temu twierdzeniu: że niekompletne, że mało dokładne, że brzydkie, wreszcie, że nie do końca darmowe jest to, co za pomocą sieci komputerowej można wyłowić. Jednak nawet cybersceptykom którym łatwo przychodzi krytykowanie ograniczeń i wad Internetu, trudno odnaleźć się w pracy zawodowej bez globalnej składnicy informacji.

Poszukiwanie w sieci potrzebnych informacji odbywa się zwykle poprzez programy wyszukujące, które – obok wielu zalet – mają tę fatalną własność wylewnego odpowiadania na proste pytania. I do tego, im prostsze zadaje się pytanie, tym więcej odpowiedzi zwraca przeglądarka internetowa – najczęściej od kilkuset do kilku tysięcy. Jedną z możliwości ograniczenia spektrum poszukiwań jest wykorzystanie specjalistycznych (tematycznych) wyszukiwarek i serwisów katalogowych lub też omawianych wcześniej na łamach GEODETY wortali internetowych. Nie zawsze to jednak wystarczy.
Kiedy kilka lat temu znany pisarz i wnikliwy obserwator świata Umberto Eco stwierdził, że „sztuka dziesiątkowania [informacji – przyp. autora] stanie się jedną z dziedzin filozofii teoretycznej i moralnej”, nie przewidywał, że może to nastąpić tak szybko. Otóż podstawą skutecznej eksploracji zasobów internetowych jest świadomość tego, co chce się znaleźć i jakie to ma być. Jeśli przedmiot poszukiwań jest ściśle zdefiniowany (obraz powierzchni Ziemi) zadanie upraszcza się znacznie; dodatkowe określenie charakterystyki (rodzaj obrazu, skala, temat, forma zapisu) eliminuje wiele adresów nie spełniających podanych kryteriów wyszukiwania.
To, co pozostaje na liście wyselekcjonowanych stron, zwykle można zaliczyć do jednej z czterech grup:
I. wykazów, katalogów lub skorowidzów oferowanych produktów kartograficznych, fotogrametrycznych, teledetekcyjnych i pochodnych;
II. reprodukcji cyfrowych map, planów drukowanych czy zdjęć lotniczych, pozyskanych drogą skanowania i prezentowanych w postaci rastrowej;
III. kopii map cyfrowych, scen satelitarnych i innych wizualizacji przestrzennych, zwykle skompresowanych, przeskalowanych i prezentowanych w postaci rastrowej;
IV. map i atlasów internetowych, redagowanych jako prezentacje na stronach WWW o różnym stopniu interaktywności i funkcjonalności, w zależności od technologii udostępnianych w postaci rastrowej lub wektorowej.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama