Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2001, Nr 11 (78) |


• Wektorowa mapa świata (VMap Level 1) • Portale geoinformacyjne – przegląd stron WWW • Raport z Dolnego Śląska – stan administracji i harmonogram modernizacji egib • Komputer w terenie, czyli rewia palmtopów • Obiekty wysokie przy zagęszczaniu osnowy geodezyjnej • Jubileusz Wydziału Geodezji ...

powrót

Adam Linsenbarth

Oto Fotolot!

Wizytówka polskiej fotogrametrii międzywojennej.
W końcu lat dwudziestych w Ministerstwie Robót Publicznych zrodziła się koncepcja utworzenia odrębnej instytucji fotogrametrycznej. 1 maja 1930 roku powołano do życia Fotolot – Wydział Aerofotogrametryczny przy Polskich Liniach Lotniczych LOT.

Zanim jednak doszło do jego utworzenia, już wcześniej działały na terenie Polski dwie inne jednostki fotogrametryczne. Inicjatorem jednej z nich był inż. Tadeusz Niedzielski, naczelnik Wydziału Pomiarowego w Ministerstwie Robót Publicznych, który zafascynowany rozwojem metod fotogrametrycznych, doprowadził do utworzenia 1 kwietnia 1928 r. Oddziału Fotogeodezyjnego w Krakowie. Twórcą pracowni fotogrametrycznej tego oddziału i jej kierownikiem był nestor polskiej fotogrametrii prof. Bronisław Piątkiewicz. Niedzielski kierował między innymi pracami delimitacyjnymi granicy Polski z Czechosłowacją i Rumunią, podczas których na szeroką skalę stosowano metody fotogrametryczne. Jedne z pierwszych prac dotyczyły opracowania fotogrametrycznego doliny rzeki Czeremoszu o szerokości 1,5 km i długości około 40 km. Plany zostały sporządzone w skali 1:2880 metodą przetworzenia zdjęć lotniczych na automatycznym przetworniku Zeissa. Zdjęcia lotnicze i plany zostały wykorzystane nie tylko do celów delimitacyjnych, ale także dla studiów Wnętrze samolotu z szeregową kamerą Zeissa związanych z regulacją samej rzeki. Osnowę polową niezbędną do wyznaczenia fotopunktów (stosowanych do przetwarzania zdjęć lotniczych) stanowiły ciągi poligonowe założone po obu brzegach rzeki.
W roku 1930 w Ministerstwie Robót Publicznych utworzono Biuro Melioracji Polesia, a w nim – pracownię fotogrametryczną, której celem było wykonywanie i opracowywanie zdjęć lotniczych dla potrzeb melioracji Polesia. Dyrektor Biura inż. J. Pruchnik podjął śmiałą decyzję zastosowania technik fotogrametrycznych, mimo że w owym czasie niektóre koła inżynierskie uważały te metody za eksperymentalne. Konsultantem opracowań fotogrametrycznych wykonywanych dla potrzeb melioracji Polesia był także prof. Bronisław Piątkiewicz. Zdjęcia wykonywane były z samolotów PLL LOT za pomocą kamery fotogrametrycznej Zeiss RMK-21 (18 x 18 cm), stanowiącej własność MRP. Obsługę samolotu stanowili pracownicy LOT-u oraz Pracowni Fotogrametrycznej.

W końcu lat dwudziestych w Ministerstwie Robót Publicznych zrodziła się koncepcja utworzenia odrębnej instytucji fotogrametrycznej. W wyniku konferencji międzyministerialnej zorganizowanej 22 maja 1929 r. postanowiono utworzyć Wydział Aerofotogrametryczny przy PLL LOT. Opracowanie projektu organizacyjnego i merytorycznego takiej placówki ministerstwo zleciło mjr. T. Wereszczyńskiemu. Przedłożony plan był jednak zbyt kosztowny i rozbudowany, dlatego po konsultacjach nz prof. Warchałowskim i inż. Niedzielskim, zdecydowano się powierzyć utworzenie placówki fotogrametrycznej młodemu inżynierowi Marianowi Brunonowi Piaseckiemu. 1 maja 1930 roku powołano do życia Fotolot, a Piasecki został jego dyrektorem. Skromne biuro Fotolotu było zlokalizowane w baraczku przy Topolowej na lotnisku Pola Mokotowskiego. Tam też mieściła się ciemnia fotogrametryczna. Z Oddziału Fotogeodezyjnego Ministerstwa Robót Publicznych w Krakowie Fotolot przejął sprzęt fotogrametryczny. Początkowo dysponował trzysilnikowym samolotem Fokker, skonstruowanym w fabryce Plage-Leśkiewicz w Lublinie, a później – dwoma krajowymi jednosilnikowymi samolotami typu PWS 24. W ostatnim roku działalności (1939) Fotolot miał 5 samolotów typu PWS 24.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY



powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS