Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2001, Nr 11 (78) |


• Wektorowa mapa świata (VMap Level 1) • Portale geoinformacyjne – przegląd stron WWW • Raport z Dolnego Śląska – stan administracji i harmonogram modernizacji egib • Komputer w terenie, czyli rewia palmtopów • Obiekty wysokie przy zagęszczaniu osnowy geodezyjnej • Jubileusz Wydziału Geodezji ...

powrót

Agnieszka Wójcik

Leasing po nowemu

O nowych rozwiązaniach podatkowych z Romanem Lipińskim, dyrektorem Ośrodka Obsługi Firm – OOF Leasing, rozmawia Agnieszka Wójcik

Agnieszka Wójcik: Obowiązujące od 1 października znowelizowane przepisy ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych, od osób prawnych oraz o podatku VAT wprowadzają zmiany w zakresie leasingu.

Roman Lipiński: Na uregulowanie leasingu w prawie podatkowym czekaliśmy ponad 10 lat. Podstawą do nowelizacji ustaw podatkowych było uzupełnienie pod koniec ubiegłego roku kodeksu cywilnego o definicję leasingu. Leasing przestał być tzw. umową nienazwaną, zdefiniowano prawa i obowiązki stron umowy. W miejsce pojęć „leasingodawca” i „leasingobiorca” wprowadzono pojęcia „finansujący” i „korzystający”. Ponieważ sformułowania i pojęcia mogą się różnić w szczegółach, bardzo dokładnie analizujemy zapisy, aby skonstruowane przez nas umowy nie budziły wątpliwości urzędów skarbowych. Zmiany wprowadzone do ustaw podatkowych dotyczą przede wszystkim sposobu rozliczenia kosztów i przychodów. Przyjęto prostą i jasną zasadę: jeżeli opłaty ustalone w umowie są kosztem uzyskania przychodów u jednej ze stron, to jednocześnie są przychodem u drugiej. Jeśli zaś chodzi o amortyzację (czyli zaliczenie w koszty w określonym czasie wartości środka trwałego), to może jej dokonać tylko jedna strona – finansujący lub korzystający.

Jakie warunki musi spełniać umowa, aby opłaty z tytułu używania przedmiotu leasingu stanowiły przychód po stronie finansującego i jednocześnie koszt uzyskania przychodu u korzystającego?
Po pierwsze, umowa winna być zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji (jeśli przedmiotem są rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne) albo na co najmniej 10 lat (jeżeli jej przedmiotem są nieruchomości podlegające odpisom amortyzacyjnym). Po drugie, suma ustalonych w umowie opłat pomniejszona o należny podatek VAT powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu. Na przykład dla samochodów minimalny okres leasingu będzie wynosił 24 miesiące, dla tachimetrów i innych urządzeń pomiarowych w geodezji – 27 miesięcy, a dla zestawów komputerowych i urządzeń peryferyjnych (jak plotery i skanery) – 16 miesięcy.

Co będzie się działo z przedmiotem leasingu po zakończeniu umowy?
Możliwa będzie sprzedaż przedmiotu leasingu korzystającemu za z góry określoną kwotę, oddanie mu go do dalszego użytkowania, czy wreszcie sprzedaż przedmiotu leasingu osobie trzeciej i wypłacenie korzystającemu umówionej kwoty. Po raz pierwszy możliwe staje się zagwarantowanie w umowie leasingu, że po jej upływie korzystający będzie miał możliwość zakupu użytkowanego przedmiotu. Do tej pory takiego prawa nie miał albo mogło być ono wypowiedziane przez finansującego.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS