Jerzy Przywara
50 lat minęło
Jubileusz Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W październiku Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie obchodził 50-lecie swego istnienia. Dotychczas naukę ukończyło na nim prawie 4,5 tys. studentów, stopień naukowy doktora uzyskało 120 osób, a 32 – stopień doktora habilitowanego.
|
Trzydniowe obchody zainaugurowała uroczystość w krakowskim teatrze Bagatela, na którą przybyło ponad 300 gości. Wśród zaproszonych byli m.in.: rektor Akademii – prof. Ryszard Tadeusiewicz oraz nestor polskich geodetów, współzałożyciel Wydziału Geodezji Górniczej – prof. Michał Odlanicki-Poczobutt. Obecni na sali byli także reprezentanci świata nauki, GUGiK, administracji samorządowej, szefowie przedsiębiorstw geodezyjnych oraz absolwenci Wydziału z kilkudziesięcioosobową grupą „studentek i studentów” z rocznika 1951 na czele. W czasie uroczystej akademii zaprezentowano bogatą historię Wydziału, dokonano dekoracji odznaczeniami państwowymi szczególnie zasłużonych pracowników, a także odnowiono immatrykulację studentów z pierwszego rocznika. Obchody uświetniła konferencja naukowa prezentująca zagadnienia, nad którymi pracują dzisiaj krakowscy uczeni.
Początki sięgające Jagiellonów Pisząc o Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, należy cofnąć się do czasów Akademii Krakowskiej, powołanej w 1364 r. Stąd pochodził pierwszy znany w Polsce przekaz wiedzy mierniczej – z przełomu XIV-XV wieku – „Explitit Practica Geometriae”. Twórcą nauczania geometrii praktycznej w Akademii Krakowskiej był Marcin Król z ¯Żurawicy (1422-60), który w swoich wykładach przedstawiał wszystkie znane i stosowane na zachodzie Europy przyrządy i metody pomiarów. Do znakomitości tego okresu należy, związany z Krakowem, pierwszy rodzimy kartograf Bernard Wapowski – autor mapy Polski opartej na pomiarach astronomicznych i terenowych.
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY
powrót
|