Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2001, Nr 9 (76) |


• Gdzie znaleźć bezrobotnego geodetę • Czy satelity zastąpią klasyczne sieci geodezyjne, a mapy będą robiły się same? (część I) • Przegląd niwelatorów laserowych (część I) • Widziane z Kanady – o swoich związkach z AGH w Krakowie opowiada dr Teodor Blachut • W Wydziale Geodezji i Kartografii u mazowieckiego ...

powrót

Edward Mecha

Krok do przodu, dwa do tyłu

Jak się ma rozporządzenie ewidencyjne do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne?
W moim przekonaniu w rozporządzeniu ewidencyjnym co najmniej czterokrotnie została naruszona delegacja ustawowa, niezależnie od negatywnych skutków środowiskowych (niepotrzebne bezrobocie) i społecznych (zakłócenie systemu informacji przestrzennej), które opisałem w dwóch artykułach (w majowym i lipcowym wydaniu GEODETY).

Dwa razy próbowałem sprowokować autorów rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków do zabrania głosu na temat motywów przygotowania regulacji prawnych niekorzystnych tak dla geodetów, jak i gospodarki narodowej. Sądziłem, że być może istnieją jakieś strategiczne podteksty, które uzasadniają tak daleko idące ustępstwa pod adresem niektórych użytkowników danych katastralnych. Jednak brak reakcji na postawione przeze mnie bardzo poważne zarzuty wskazuje, że chodzi albo o zwykłą niekompetencję osób, które zdecydowały o tak niekorzystnym dla branży i gospodarki kształcie rozporządzenia (co jest raczej mało prawdopodobne), albo o dostosowywanie systemu do określonych możliwości narzędziowych (co – sądząc po głośnym piśmie prezesa GUGiK z 17 lipca br. promującym dyskusyjne standardy i określonego producenta, raczej nieznanego z doświadczeń katastralnych – nie jest wykluczone).
Jakkolwiek w swoich artykułach przytoczyłem głównie tło społeczno-gospodarcze i skutki nowego rozporządzenia dla geodetów i gospodarki, to sedno sprawy tkwi w czym innym. Rozporządzenie jest sprzeczne z ustawą delegującą. Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik) minister rozwoju regionalnego i budownictwa (minister RRiB) miał prawo określić sposób zakładania i prowadzenia ewidencji oraz określić jej szczegółowy zakres informacji. Nie miał natomiast prawa zmieniać rozporządzeniem samej ustawy, a uczynił to w odniesieniu do dwóch artykułów Pgik ( 7 i 20), w czterech niżej opisanych aspektach, przy istnieniu jeszcze jednego budzącego wątpliwości.

Rejestracja stanów prawnych nieruchomości
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ppkt a) ustawy Pgik pierwszym merytorycznym zadaniem służby geodezyjnej i kartograficznej jest „Organizowanie i finansowanie rejestracji stanów prawnych i faktycznych nieruchomości”
– wszystkich nieruchomości, o czym przesądza art. 2 ust. 8 Pgik. Jeśli art. 20 ust. 1 pkt 1 Pgik określił, w jaki
sposób stan prawny rejestrować dla nieruchomości, które mają założone księgi wieczyste lub zbiory dokumentów (a nieruchomości takich w skali kraju jest około 50%), to nie znaczy, że dla pozostałych nieruchomości stanu prawnego nie należy rejestrować. Wręcz przeciwnie – ewidencja jest jedynym pełnym zbiorem informacji o nieruchomościach i rezygnacja w rozporządzeniu ewidencyjnym z określania i rejestracji stanu prawnego nieruchomości (byłe §§ 2, 9, 37, 38) jest wyraźnym naruszeniem ustawy Pgik.

Rejestracja stanów ma dotyczyć nieruchomości
Przytoczony wyżej artykuł Pgik jednoznacznie definiuje, jakie stany, jakiego przedmiotu muszą być rejestrowane. Przedmiotem rejestracji jest nieruchomość i cała ustawa Pgik jest konsekwentnie odniesiona do nieruchomości
(art. 2 ust. 8, 13, art. 29-38, 52, 53, 56, 58). Odpowiednikiem nieruchomości w poprzednim rozporządzeniu była jednostka rejestrowa. Jednostka rejestrowa w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu z pewnością nieruchomością nie jest. Autorzy rozporządzenia naruszyli w sposób ewidentny delegację ustawową. Jeśli nawet założyć, że z jednostek rejestrowych można, przy wyjątkowo konsekwentnej segregacji, złożyć nieruchomość, to z ustawy wynika, że jednostką rejestracyjną ma być nieruchomość, a tego celu rozporządzenie nie realizuje.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS