Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2001, Nr 7 (74) |


• O rozsądku, faktach i fikcji – polemika ws. dostępu do informacji niejawnych na zdjęciach lotniczych i satelitarnych • O biznesie wytyczonym od zera opowiadają twórcy Malopolskiej Grupy Goedezyjno-Projektowej • InterSIT 2001 • Nie od razu TBD zbudowano – założenia programowe obiektu testowego ...

powrót

Artur Adamek, Jacek Kamiński

Geodezja po koreańsku

Gospodarzem tegorocznego Tygodnia Roboczego FIG zorganizowanego w Seulu była Koreańska Federacja Geodetów. Na konferencję pod tytułem „Nowe technologie w nowym tysiącleciu” przybyło ponad 900 osób z najdalszych zakątków świata. W 29 sesjach przedstawiono prawie 150 referatów dotykających swą problematyką praktycznie wszystkich dziedzin związanych z geodezją i kartografią. Zorganizowano także szereg warsztatów, wycieczek oraz wystaw i prezentacji.

Historia FIG-u (Fédération Internationale des Géometres) sięga 1878 roku. Zawodowe organizacje polskich geodetów przystąpiły do tej federacji w 1926 roku. Od tamtego czasu Polacy biorą udział w różnych formach jej działalności. Swoje projekty organizacja opiera na pracach prowadzonych przez dziewięć własnych komisji. Współpracuje jednocześnie z agendami ONZ oraz takimi organizacjami, jak IAG (International Association of Geodesy), ICA (International Cartographic Association), ISPRS (International Society for Photogrammetry and Remote Sensing) czy IHO (International Hydrographic Organisation). FIG zrzesza stowarzyszenia zawodowe, instytucje komercyjne oraz ośrodki naukowo-dydaktyczne.

Zasadniczym elementem programu Tygodnia Roboczego FIG była konferencja. Wiele wystąpień nie odnosiło się jednak ściśle do zaproponowanej przez organizatorów tematyki nowych technologii. Obserwowany i przewidywany postęp techniczny nie rozwiązał takich kwestii, jak zasady współpracy geodetów z organami administracji publicznej czy odpowiednia reprezentacja potrzeb środowiska przed tymi organami. Nadal duże zainteresowanie budzi problematyka wzajemnego uznawania uprawnień zawodowych. Przedstawiono też stan obecny oraz wizję systemów katastralnych w wielu krajach. Prof. Andrzej Hopfer oraz prof. Wojciech Wilkowski zaprezentowali wymagania Unii Europejskiej w tym zakresie. Autorzy referatów dzielili się także swoją wiedzą dotyczącą wprowadzania i wykorzystywania systemów zarządzania jakością, a w szczególności certyfikacji ISO.
Dopiero w dalszej kolejności zajmowano się zagadnieniami związanymi z najnowszymi technologiami. Najwięcej miejsca poświęcono technikom GPS oraz wykorzystaniu telefonii komórkowej do określania pozycji. Już dziś jest możliwe zlokalizowanie obiektu za pomocą przenośnego telefonu oraz wizualizacja położenia na jego ekranie. Owa wizualizacja to nic innego jak identyfikacja na tle mapy numerycznej. Jeżeli uzmysłowimy sobie, że taka mapa może być jednocześnie elementem systemu informacji przestrzennej, do którego możemy zadawać pytania z użyciem protokołu WAP, to zrozumiemy, jaki potencjał niesie ze sobą ta technologia. Geodeci powinni partycypować we wdrażaniu takich rozwiązań i czerpać z nich korzyści. Dla osób zainteresowanych praktycznymi aspektami zawodu przygotowano wystawę sprzętu pomiarowego (szczególnie reklamowano odbiorniki GPS-RTK) oraz prezentacje organizacji zawodowych i miejscowych instytutów badawczo-rozwojowych. Pokazywano także ostatnie wersje oprogramowania światowych producentów systemów inżynierskich.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama