Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2001, Nr 7 (74) |


• O rozsądku, faktach i fikcji – polemika ws. dostępu do informacji niejawnych na zdjęciach lotniczych i satelitarnych • O biznesie wytyczonym od zera opowiadają twórcy Malopolskiej Grupy Goedezyjno-Projektowej • InterSIT 2001 • Nie od razu TBD zbudowano – założenia programowe obiektu testowego ...

powrót

Remigiusz Piotrowski

Nie od razu TBD zbudowano

Założenia programowe obiektu testowego „Kujawy”.
Z inicjatywy marszałka województwa kujawsko-pomorskiego 25 lutego 2000 r. w Toruniu zawarte zostało porozumienie z Głównym Geodetą Kraju o współdziałaniu w sprawie utworzenia dla województwa systemu informacyjnego o nazwie Topograficzna Baza Danych. Z użytej nazwy, treści listu intencyjnego marszałka oraz porozumienia wynika, że ma być to system zgodny co do założeń z ideą przedstawioną w wystąpieniu autora na konferencji GIS w Olsztynie (16-18 września 1999 r.), opublikowanym następnie w GEODECIE (nr 10/1999). Porozumienie zawarte zostało na sześć lat (z możliwością przedłużenia) i przewiduje, że zasadnicze prace wdrożeniowe poprzedzone zostaną utworzeniem obiektu testowego.

Wspólnym staraniem geodety województwa kujawsko-pomorskiego oraz Departamentu Kartografii i Fotogrametrii GUGiK opracowana została dokumentacja niezbędna do udzielenia zamówienia publicznego na przygotowanie obiektu „Kujawy” (1600 km2) do poszukiwania i testowania rozwiązań technicznych i organizacyjnych związanych z unowocześnianiem metod gromadzenia i udostępniania danych topograficznych. Czytamy tam: „W ramach przedsięwzięcia »Obiekt testowy Kujawy« powstaje prototyp Topograficznej Bazy Danych, tj. jej realizacja wstępna, co do której zakłada się, że będzie polem bieżących eksperymentów technicznych i informacyjnych, weryfikujących użytkowe możliwości systemu oraz stymulujących jego udoskonalanie i dalszy rozwój. Ważnym celem, dla którego powstaje obiekt »Kujawy«, jest stworzenie poligonu doświadczalnego dla twórców systemu informatycznego TBD”. Najkorzystniejszą ofertę realizacji obiektu testowego przedstawiło Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne i ono uzyskało zamówienie. Stosowną umowę trójstronną podpisano 14 sierpnia 2000 r. Po dodatkowych uzgodnieniach prace koncepcyjne i wdrożeniowe ruszyły w pierwszej połowie września 2000 r.

Ogólne uwarunkowania prac wdrożeniowych
Obiekt testowy „Kujawy” zakładany jest – jak do tej pory – na podstawie autorskiej koncepcji likwidacji wielu niekorzystnych zjawisk nękających krajową służbę geodezyjną i kartograficzną. Zgodnie z nią instytucja prawno-techniczna o nazwie Topograficzna Baza Danych ma być tą częścią sankcjonowanego ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne „krajowego systemu informacji o terenie”, dla której wyróżnikiem jest obecnie mapa topograficzna. Tu warto zauważyć, że w szeregu skalowym urzędowych map topograficznych fundamentalną pozycję zajmuje skala 1:10 000.
Jednak zakres informacji o terenie, jakie daje się uzyskać nawet z tak szczegółowego klasycznego opracowania topograficznego, okazuje się rażąco niewystarczający z punktu widzenia sygnalizowanych już wyraźnie cywilizacyjnych trendów rozwojowych (że wspomnę tu jedynie o idei „społeczeństwa informacyjnego”).
Trzeba też wiedzieć, że obecna organizacja procesu produkcyjnego urzędowych map topograficznych w naszym kraju nie jest w stanie zapewnić należytego tempa ich sporządzania oraz utrzymania na wymaganym poziomie jakościowym. To zaś uprawnia do postawienia pytania natury zasadniczej: czy mogą być one nadal uważane za dostępne i wiarygodne źródło coraz gwałtowniej poszukiwanej informacji o terenie?
Dotychczasowe próby poprawienia sytuacji, poprzez wykorzystanie osiągnięć informatyki i swobodnego już dostępu do zaawansowanych technologii cyfrowych, trudno uznać za zadowalające. W istocie sprowadziły się one prawie wyłącznie do zapewnienia silnego wspomagania komputerowego czynnościom kameralnym związanym z wykonywaniem mapy topograficznej oraz do cyfrowego kopiowania gotowych map w formacie wektorowym lub rastrowym i tym sposobem uzyskiwania pewnych usprawnień w operowaniu informacją zorientowaną przestrzennie. Powstałe przy tej okazji informatyczne bazy danych kartograficznych, utożsamiane najczęściej z pojęciem mapy numerycznej, nadal dysponują raczej skromnym i na dodatek niezbyt pewnym potencjałem informacyjnym. Dlatego ich użytkownicy, działając każdy na własną rękę, tu i ówdzie próbują je ulepszać. W tym celu w obrazie mapy wyróżniane są określone „obiekty” graficzne (w tym i przedstawienia symboliczne!), którym przypisywane są następnie, mniej lub bardziej rozbudowane, zestawy cech (atrybutów) odpowiadających im rzeczywistych składników terenu – często wyraźnie inaczej położonych i ukształtowanych niż na „numerycznej mapie”. Reszta jest milczeniem, a raczej dziełem „czarnych skrzynek” wysokosprawnego, uniwersalnego w zastosowaniach, oprogramowania komputerowego typu GIS.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS