Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2001, Nr 2 (69) |


• Płace w branży geodezyjnej w roku 2000 • Osnowa w zasięgu ręki, czyli Aktywna Sieć Geodezyjna • GIS Mazowsza ruszył • RT GPS w zastosowaniach inżynierskich • Globalny GIS – rozmowa z Wojciechem Gaweckim, szefem ESRI na Europę, Afrykę i Bliski Wschód • Oprogramowanie dla mapy numerycznej i nie tylko (część ...

powrót

redakcja

Francuskie staże w zakresie teledetekcji i GIS

Rozmowa z Raymondem Nadalem z francuskiego Zrzeszenia na rzecz Rozwoju Teledetekcji Satelitarnej. Raymond Nadal uważa się za „starego Polaka”, ponieważ od 10 lat regularnie przyjeżdża do naszego kraju. Misja, którą powierzyło mu Zrzeszenie na rzecz Rozwoju Teledetekcji Satelitarnej (GDTA – Groupement pour le Développement de la Télédétection Aérospatiale), polega na popieraniu rozwoju wykorzystania danych satelitarnych i ich integracji w systemach informacji geograficznej. Dzieje się to przede wszystkim poprzez kształcenie kadr technicznych i naukowych w zakresie wykorzystywania tych danych.

GEODETA: Kiedy powstało GDTA i jaka była intencja jego twórców?

RAYMOND NADAL: Zrzeszenie zostało utworzone ponad 20 lat temu, kiedy rząd francuski uruchomił program badań przestrzeni kosmicznej oraz obserwacji Ziemi dla celów cywilnych za pomocą satelitów. Organizacja ta nie ma charakteru firmy komercyjnej, mimo że pobiera opłaty za prowadzone szkolenia i kursy.
Pierwszymi cywilnymi użytkownikami danych z kosmosu mieli być kartografowie, planiści, geolodzy i służby rolne. Narodowe Centrum Badań Kosmicznych, zajmujące się badaniami przestrzeni kosmicznej, zwróciło się do odpowiednich służb państwowych, reprezentujących wspomniane dziedziny, o stworzenie wspólnej platformy w celu rozwoju środków technicznych, oprogramowania i kształcenia w nowo powstającej dziedzinie. Pierwszą fazą działania było oczywiście zaprojektowanie i zbudowanie satelity i urządzeń niezbędnych do prowadzenia badań na orbicie. Równolegle należało przygotowywać specjalistów, którzy potrafiliby w przyszłości wykorzystać dane satelitarne. Prowadzono więc szkolenie własnej kadry naukowej i technicznej, aby z chwilą wystrzelenia satelity można było przetworzyć informacje pozyskane z kosmosu.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama