Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2001, Nr 2 (69) |


• Płace w branży geodezyjnej w roku 2000 • Osnowa w zasięgu ręki, czyli Aktywna Sieć Geodezyjna • GIS Mazowsza ruszył • RT GPS w zastosowaniach inżynierskich • Globalny GIS – rozmowa z Wojciechem Gaweckim, szefem ESRI na Europę, Afrykę i Bliski Wschód • Oprogramowanie dla mapy numerycznej i nie tylko (część ...

powrót

redakcja

Globalny GIS

Za kilka lat większość prac w terenie będzie wykonywana przy użyciu przenośnych urządzeń, mogących zarówno pozyskać dane w razie potrzeby, jak też wysłać nowe lub zaktualizowane dane bezprzewodowo do biura. Należy zakładać, że również producenci sprzętu geodezyjnego zaopatrzą geodetów w instrumenty zdolne komunikować się bezprzewodowo z bazami danych GIS – mówi Wojciech Gawecki, szef ESRI na Europę, Afrykę i Bliski Wschód.

GEODETA: Jakie były początki?

Wojciech Gawecki:
Firma powstała w 1969 roku i początkowo zajmowała się problemami analizy danych przestrzennych w zastosowaniach środowiskowych i urbanistycznych. Z czasem dopracowała się własnych metod analiz, aż wreszcie zostały one zautomatyzowane dzięki zastosowaniu wczesnych komputerów. Po kilku latach okazało się, że klienci zainteresowani są nie tylko usługami, ale także oprogramowaniem. W 1983 roku światło dzienne ujrzało pierwsze ArcInfo. Dziś, po ponad 30 latach działalności firmy, ukazuje się jego wersja 8.1, stanowiąca kolejny przełom w GIS. Od samego początku ESRI jest firmą prywatną. Jej założycielem, właścicielem, a jednocześnie prezydentem jest Jack Dangermond, pionier i wizjoner GIS. ESRI może się również pochwalić stabilnością finansową – nigdy nie pożyczało pieniędzy, notując jednocześnie 20-procentowy roczny wzrost obrotów.

Kim są pracownicy Waszej firmy?

Obecnie ESRI zatrudnia ponad 2600 osób na całym świecie, z czego ponad 1500 w centrali w Redlands w Kalifornii, w rodzinnym mieście właściciela. Ogromna większość pracowników to „branżyści”, czyli absolwenci geografii, geologii, ochrony środowiska i podobnych specjalności. Wielu z nich programuje i testuje oprogramowanie, choć w działach badawczo-rozwojowych są również „prawdziwi” programiści. Duży procent pracowników to przybysze z różnych stron świata – Indii, Chin, wielu krajów europejskich, Australii. Grono Polaków jest nieduże, ale pomału rośnie – jest nas już sześcioro.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS