Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2001, Nr 2 (69) |


• Płace w branży geodezyjnej w roku 2000 • Osnowa w zasięgu ręki, czyli Aktywna Sieć Geodezyjna • GIS Mazowsza ruszył • RT GPS w zastosowaniach inżynierskich • Globalny GIS – rozmowa z Wojciechem Gaweckim, szefem ESRI na Europę, Afrykę i Bliski Wschód • Oprogramowanie dla mapy numerycznej i nie tylko (część ...

powrót

Jan Gocał, Andrzej Uznański

Duże możliwości potwierdzone

W zastosowaniach cywilnych wykorzystuje się różne metody prowadzenia obserwacji GPS: statyczną, rapid static, stop and go oraz kinematyczną. Pomiar w czasie rzeczywistym (RT GPS) dotyczy przede wszystkim metody stop and go oraz kinematycznej. Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH już od 1995 r. prowadzi prace badawcze nad wykorzystaniem RT GPS do rozwiązywania różnych problemów inżynierskich.

Po kilkunastu latach stosowania techniki GPS można stwierdzić, że jedynie metoda statyczna została w pełni zaakceptowana przez geodetów praktyków. Powszechnie stosuje się ją do wyznaczania współrzędnych punktów wszelkiego rodzaju podstawowych i szczegółowych osnów geodezyjnych. Dla uzyskania wysokich dokładności zwiększa się czas trwania sesji pomiarowych, stosownie do długości obserwowanych wektorów. Wszelkie obliczenia wykonywane są w trybie postprocessingu (w biurze), dlatego nie ma możliwości sprawdzenia w terenie jakości rejestrowanych obserwacji i – dla pewności – często projektuje się za długie sesje pomiarowe.
Metoda statyczna umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiej dokładności wyznaczenia współrzędnych punktów i zapewnia jednorodność dokładnościową sieci na dużych obszarach. Ta właściwość jest szczególnie cenna w badaniach przemieszczeń powierzchni terenu oraz w przygotowaniu punktów odniesienia dla pomiarów realizacyjnych. Potwierdzeniem wymienionych walorów metody statycznej są wyniki 8 niezależnych pomiarów okresowych, którymi objęto sieć składającą się z 8 punktów odniesienia (rys. 1) założonych dla zbadania stabilności górotworu na terenie Sandomierza. Wartości odchyleń standardowych uzyskanych z kolejnych wyrównań sieci oraz z rozproszenia ośmiokrotnie wyznaczanych współrzędnych punktów zestawiono w tabeli 1.
Na podstawie tych wyników można stwierdzić, że dokładność wyznaczenia współrzędnych punktów kształtuje się na poziomie ±2 mm dla położenia sytuacyjnego oraz ±4 mm dla położenia wysokościowego.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS